Aranżowanie wystroju domów, hoteli czy restauracji, a także projektowanie placów zabaw – to przykładowe zadania wykonywane przez architekta wnętrz. 4700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku.
Kto może projektować wnętrza?
W pracy architekta wnętrz niezbędne jest wyższe wykształcenie kierunkowe. To zawód zarezerwowany dla absolwentów architektury. Specjalista powinien posiadać nie tylko zmysł estetyczny. Liczą się przede wszystkim umiejętności, m.in. w zakresie obsługi specjalistycznych programów (np. AutoCad, Photoshop itd.). Przygotowywane projekty biur powinny być stworzone w zgodzie z przepisami BHP, dlatego ważna jest znajomość obowiązujących norm. W tej profesji liczą się również: wyczucie barw, wyobraźnia przestrzenna, a także kreatywność.
Od księgowej po grafika, czyli kreatywność pilnie poszukiwana
Ważne, by architekt wnętrz posiadał też wiedzę z zakresu historii sztuki, nowych technologii, a także… psychologii. Specjalista, który aranżuje powierzchnię i dba o wystrój, powinien wiedzieć, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w danym miejscu. Dobrze, by potrafił również określać wpływ poszczególnych barw lub zależności przestrzennych na samopoczucie osób przebywających w wybranym pomieszczeniu.
Jak kolory wpływają na efektywność w pracy?
Architektura to wymagający i czasochłonny kierunek studiów. Aby wziąć udział w rekrutacji, trzeba spełnić określone warunki. Chodzi np. o wybór odpowiednich przedmiotów na maturze. Matematyka i język obcy – warto skoncentrować się głównie na tych dziedzinach. Kandydaci przystępują także do sprawdzianu z rysunku, dlatego przed rekrutacją niezbędne jest pobieranie lekcji.
Jak wybierać przedmioty na maturze, by dostać się na studia?
Studenci architektury wnętrz uczą się, jak organizować działalność projektową i jak świadomie kształtować otoczenie człowieka. W toku nauki rozwijają także umiejętność współpracy – niezbędną w tym zawodzie.
Absolwent może podjąć pracę w biurze projektowym lub w muzeum. Specjaliści w dziedzinie projektowania wnętrz są potrzebni także w teatrze, w telewizji czy na planie filmowym. Dzięki nim scenografia jest efektowna i estetyczna.
Architekt wnętrz - ile zarabia?
W 2017 r. mediana płac na stanowisku: architekt wnętrz wynosiła 4700 zł brutto. Wartość środkowa wskazuje, że połowa pracowników zarabiała mniej, a połowa – więcej. Jak pokazują dane Pracuj.pl, 60% osób wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Dla 12% architektów wnętrz dodatkowych składnikiem wynagrodzenia była comiesięczna premia.
Premia regulaminowa – co to takiego?
Korzyści pozapłacowe nie stanowiły częstego dodatku do wynagrodzenia. Otrzymywało je tylko 8% zatrudnionych. Przykładowe benefity to: prywatna opieka medyczna, bony towarowe, ubezpieczenie na życie oraz służbowy telefon do celów prywatnych.