Ile zarabia elektryk?

Zarobki elektryka zależą m.in. od wykształcenia i stanowiska. Osoby z tytułem technika zarabiają przeciętnie 4300 zł brutto, a inżynierowie – 6100 zł brutto. Pracownicy otrzymują także różnego rodzaju benefity. Do najczęściej przyznawanych należały ubezpieczenie na życie i świadczenia socjalne. Zobacz, jakie zadania wykonuje osoba w ramach pracy dla elektryka oraz jakie zarobki elektryk otrzymuje na początku kariery i później, wraz ze wzrostem doświadczenia.

Czego dowiesz się z artykułu:

Zawód elektryk a elektromonter i elektroenergetyk
Praca elektryk – zarobki

Elektryk – ile zarabia? To pytanie zadają sobie uczniowie rozpoczynający naukę w technikach, a także fachowcy zastanawiający się nad przebranżowieniem. Zobacz, na jakie  zarobki elektryk może liczyć w zależności od specjalizacji i stażu pracy.

Zawód elektryk a elektromonter i elektroenergetyk

W ministerialnym wykazie zawodów figurują takie profesje, jak np.:

 • elektryk,
 • elektryk budowlany,
 • technik elektryk,
 • technik elektryk samochodowy,
 • inżynier elektryk,
 • inżynier elektryk automatyk,
 • elektromonter lotniczy,
 • elektromonter okrętowy,
 • elektromonter transformatorów,
 • elektromechanik,
 • elektroenergetyk elektrowni cieplnych,
 • technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Kierownik budowy – wymagania, obowiązki i zarobki

Elektryk lub elektromonter to najpowszechniejsze określenia osób, które wykonują pracę związaną z elektrotechniką. Mówi się tak o fachowcu, który odpowiada za montaż, naprawę i konserwację instalacji elektrycznych. Miejscem pracy elektroenergetyka zwykle jest elektrownia. Pracownik zatrudniony na takim stanowisku zajmuje się tym, co związane z wytwarzaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii elektrycznej.

Praca elektryk – zarobki

Tytuł zawodowy technika posiadają absolwenci szkół średnich o profilu technicznym. Inżynier legitymuje się wykształceniem wyższym. Zawód elektryka można jednak wykonywać również po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej.

To, ile zarabia elektryk, zależy m.in. od stanowiska. Przeciętne wynagrodzenie elektryka wynosi 4300 zł brutto miesięcznie. Jak wynika z danych Pracuj.pl na rok 2019, 30% ankietowanych otrzymywało premię co miesiąc. Niektórzy mogli liczyć także na benefity, np. świadczenia socjalne (23%), ubezpieczenie na życie (17%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (1^%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (13%).

4400 zł brutto – tyle wynosiła mediana miesięcznych stawek elektryków-elektromonterów. 26% pracowników otrzymywało premię co miesiąc. Do korzyści pozapłacowych należały: ubezpieczenie na życie (27%), świadczenia socjalne (21%), prywatna opieka medyczna (21%) oraz dofinansowanie do zajęć sportowych (15%).

Przeciętne miesięczne zarobki technika elektryka wynosiły w 2019 r. 4300 zł brutto. 28% osób zatrudnionych na tym stanowisku mogło liczyć na premię wypłacaną co miesiąc. Pracodawcy oferowali również inne benefity: ubezpieczenie na życie (22%), świadczenia socjalne (20%), prywatna opieka medyczna (18%) i dofinansowanie do zajęć sportowych (17%).

W jakiej branży brakuje specjalistów? Sprawdź w Barometrze zawodów!

Elektromechanicy samochodowi zarabiali  przeciętnie 5000 zł brutto. Świadczenia, z których mogli korzystać, to: comiesięczna premia (21%), prywatna opieka medyczna (15%), ubezpieczenie na życie (14%) oraz świadczenia socjalne (12%).

Ile zarabiają elektrycy-automatycy? Mediana płac wynosiła w 2019 r. 5400 zł brutto. Wśród dodatkowych korzyści można wymienić: comiesięczną premię (39%), ubezpieczenie na życie (37%), świadczenia socjalne (37%), dofinansowanie do zajęć sportowych (34%) oraz karty pre-paid (25%).

W przypadku inżyniera elektryka zarobki plasowały się przeciętnie na poziomie 6100 zł brutto. 19% z nich mogło liczyć na premię w każdym miesiącu. Nie zabrakło także benefitów, takich jak służbowy telefon do celów prywatnych (32%), ubezpieczenie na życie (31%), dofinansowanie zajęć sportowych (31%) i prywatna opieka medyczna (28%).

Minimalna stawka godzinowa w 2020 r.

Czy elektryk to dobry zawód? Jeśli chodzi o finanse, płaca elektryka dla początkujących adeptów tego zawodu jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie w Polsce, a wraz ze wzrostem kompetencji pojawiają się nowe możliwości finansowe. Chcesz sprawdzić, ile przeciętnie zarabiają specjaliści na innych stanowiskach? Zobacz kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl.