Ile zarabia konstruktor CAD?

Konstruktor CAD zajmuje się projektowaniem maszyn stosowanych w obróbce materiałów, takich jak metal. Działanie urządzeń jest oparte na cyfrowych układach sterujących. W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie konstruktora wynosiło 5100 zł brutto.

Wymagania i obowiązki

Za projektowanie nowoczesnych maszyn, wykorzystywanych w produkcji, mogą odpowiadać absolwenci studiów technicznych (pierwszego lub drugiego stopnia). Preferowane kierunki to: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka lub mechatronika. Oprócz tytułu inżyniera/magistra inżyniera liczy się również znajomość programów komputerowych, takich jak: AutoCad oraz Inventor 3D. Niezbędna jest też umiejętność posługiwania się narzędziami dostępnymi w pakiecie MS Office (Excel, Word itd.). Pracodawcy oczekują także znajomości języków obcych, zwykle: angielskiego i niemieckiego.

Języki obce w pracy

W pracy konstruktora CAD liczą się również kompetencje miękkie. Specjalista zatrudniony na tym stanowisku powinien planować, myśleć analitycznie i dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Ważne, by odznaczał się komunikatywnością. Dzięki temu diagnozowanie i zaspokajanie potrzeb klientów z branży produkcyjnej staje się prostsze i skuteczniejsze.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

Inne niezbędne kompetencje miękkie to: opanowanie i odporność na stres, zdolność wykonywania pracy pod presją czasu, precyzja i umiejętność pracy w zespole.

Umiejętność pracy w zespole – jak o nią dbać?

Wysokie wymagania wobec kandydatów wynikają ze specyfiki pracy. Zadania, jakie wykonuje konstruktor, są złożone, a ewentualne błędy mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje finansowe. Niezbędna jest wiedza specjalistyczna. Doświadczenie oraz predyspozycje i cechy osobowości także odgrywają istotną rolę. Przed wyborem zawodu warto poznać swoje możliwości i rozważyć argumenty przemawiające za lub przeciw podjęciu określonej pracy.  

10 zawodów dla osób skrupulatnych

Konstruktor CAD – zarobki

5100 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie konstruktora CAD w 2017 r. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. 94% pracowników wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich pensje pomniejszano o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy. Co czwarty konstruktor CAD zarabiał ponad 6200 zł brutto.

Kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl

Wynagrodzenie brutto i netto – na czym polega różnica?

Atrakcyjność oferty pracy wzrasta również dzięki benefitom. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że konstruktorzy CAD otrzymywali również świadczenia pozapłacowe, m.in.: dofinansowanie zajęć sportowych (28%), ubezpieczenie na życie (22%), dofinansowanie nauki języków obcych (21%) i prywatną opiekę medyczną (21%).

Zarobki w branży CNC