Ile zarabia się w Warszawie? Przegląd wynagrodzeń

5800 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Warszawie. Mediana płac w branży IT – rozwój oprogramowania to 8600 zł brutto, a w marketingu – 7000 zł brutto.

Wynagrodzenia w Warszawie – przegląd

IT, konsulting czy marketing – to obszary, w których pracownicy mogli liczyć na atrakcyjne zarobki. Mediana płac dla całej Polski w sektorze  IT wynosiła 6600 zł brutto, w marketingu – 5700 zł brutto, a w bankowości – 5000 zł brutto. Warszawskie pensje były wyższe i wynosiły przeciętnie 8600 zł brutto w kategorii IT – rozwój oprogramowania, 7000 zł brutto – w marketingu i 6400 zł brutto – w bankowości.    

Kategoria Cała Polska Warszawa
IT 6600 zł brutto 8600 zł brutto
Marketing 5700 zł brutto 7000 zł brutto
Bankowość 5000 zł brutto 6400 zł brutto

W jakich kategoriach zarobimy najwięcej?

Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, stanowiska, które w 2017 r. gwarantowały warszawskim pracownikom atrakcyjne wynagrodzenia to:

  • Dyrektor finansowy – 19 900 zł brutto

Planowanie i realizowanie strategii finansowej firmy, optymalizowanie kosztów, podejmowanie działań zapewniających płynność finansową przedsiębiorstwa – to przykładowe zadania, jakie wykonuje dyrektor finansowy. Objęcie tego stanowiska wymaga wysokich kwalifikacji i wieloletniego doświadczenia.     

  • Architekt IT – 15 000 zł brutto

Do obowiązków architekta IT należy projektowanie systemów informatycznych dla konkretnej firmy lub instytucji, np. dla banku, ministerstwa itd. Osoba zajmująca to stanowisko dba również o to, by wydajność konkretnych rozwiązań była jak najwyższa.     

  • Brand manager – 10 500 zł brutto

Brand managerowie odpowiadają za kształtowanie wizerunku określonej marki na rynku. Do ich obowiązków należy np. kształtowanie strategii promocyjnej oraz analizowanie potrzeb klientów.   

  • Kontroler finansowy – 10 300 zł brutto

Praca kontrolera polega m.in. na ocenianiu prawidłowości sprawozdań finansowych oraz weryfikacji wydatków przedsiębiorstwa i ich związku z założeniami budżetowymi.  

https://zarobki.pracuj.pl

Dlaczego w Warszawie zarabia się najlepiej?

Warszawa jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Polski. To tutaj znajdują się siedziby największych polskich i zagranicznych firm. Działają tu również renomowane uczelnie kształcące wybitnych specjalistów.

Pozycja i wielkość miasta, a także panujące w nim warunki inwestycyjne przekładają się na wysokość pensji. W 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Warszawie wynosiło 5800 zł brutto, we Wrocławiu – 5100 zł brutto, a w Rzeszowie – 3950 zł brutto.

Na wysokość płac wpływa nie tylko lokalizacja firmy. Duże znaczenie mają również czynniki, takie jak: branża czy kwalifikacje pracownika. Poziom wynagrodzeń zależy także od kierunku studiów.  

Wynagrodzenie brutto w Polsce – od czego zależy?

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?