Ile zarabia technolog produkcji?

W 2017 r. mediana płac technologów produkcji wynosiła 5400 zł brutto. Zatrudnieni mogli liczyć także na korzyści pozapłacowe, takie jak świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych i bony towarowe.

Technolog produkcji - zakres obowiązków i wymagania

Pracownik zajmujący stanowisko technologa produkcji jest odpowiedzialny za stronę techniczną działania przedsiębiorstwa produkcyjnego. Do jego zadań należy m.in. kontrolowanie pracy sprzętu komputerowego oraz wszystkich urządzeń i maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji (modernizowanie, serwisowanie itd.). Technolog dba również o jakość materiałów, z których wytwarza się określone produkty. Testuje ich właściwości itd. Prowadzi szkolenia dla pracowników z zakresu obsługi nowych urządzeń. Opracowuje także dokumentację techniczną oraz wybiera nowy sprzęt i/lub oprogramowanie.

Od kwalifikacji i zaangażowania technologa zależy funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Warunkiem podjęcia pracy w tym zawodzie jest ukończenie studiów o profilu technicznym. Preferowane kierunki to: inżynieria produkcji, automatyka i robotyka czy mechanika i budowa maszyn. Oprócz wiedzy technicznej oraz znajomości zasad organizowania procesu produkcji liczą się kompetencje, takie jak: dobra organizacja pracy, potrzeba rozwoju, umiejętność analitycznego myślenia oraz komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Zdolność budowania relacji i porozumiewania się również wpływa na efektywność pracowników, którzy np. uczą się obsługi nowych urządzeń.

Co to znaczy: być komunikatywnym?

10 zasad pracy w zespole

Pracodawcy oczekują od kandydatów nie tylko kwalifikacji i umiejętności. Znaczenie ma również doświadczenie. Można je zdobywać w niewielkich oraz dużych przedsiębiorstwach – technolog jest potrzebny w każdej firmie produkcyjnej. Korzystnym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających karierę jest uczestnictwo w praktykach i stażach.

Jak dobrze rozpocząć swoją karierę zawodową?

Zarobki technologa

5400 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie technologa produkcji. Zdecydowana większość zatrudnionych (ponad 95%) wykonywała obowiązki na podstawie umowy o pracę. Ich pensja „na rękę” wynosiła 3800 zł.

Kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl

30% technologów produkcji co miesiąc otrzymywało premię. Pracodawcy zapewniali również benefity, np.: świadczenia socjalne (26%), dofinansowanie zajęć sportowych (26%), bony towarowe (19%) oraz ubezpieczenie na życie (19%). Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.   

Benefity pracownicze – jakie dodatki do zasadniczej pensji?