Inwestowanie na giełdzie – czy to dobry sposób na pomnożenie zarobionych pieniędzy?

Inwestowanie na giełdzie i praca na etacie nie wykluczają się – chociaż oba zajęcia wymagają sporo czasu. Jednak nawet jeżeli marzy Ci się zarabianie wyłącznie na grze, nie rezygnuj z etatu. Zatrudnienie u pracodawcy daje Ci regularną pensję, a tym samym mniejszą presję na generowanie zysków z giełdy czy rynku walutowego. Komfort psychiczny, który zyskasz, z pewnością okaże się dużą pomocą w inwestycjach online!


Z artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć inwestować na giełdzie,
  • dlaczego inwestowanie to dobry sposób na pomnażanie pieniędzy,
  • jak łączyć pracę na etacie i inwestycje na giełdzie.

Pamiętaj, że inwestowanie online zawsze wiąże się z ryzykiem straty. Jeśli będziesz skrupulatnie szkolić się i zdobywać doświadczenie, z czasem je zredukujesz – ale nigdy do zera. Dlatego nawet jeśli czujesz, że masz dobrą passę, nie rezygnuj z umowy o pracę i regularnego, pewnego dochodu. A zarobione pieniądze mądrze i bezpiecznie zainwestuj.

Giełda – jak zacząć?

Jako początkujący inwestor musisz wiedzieć, że giełda jest miejscem, w którym kupujący i sprzedający spotykają się, aby handlować instrumentami finansowymi. Są to np. akcje lub obligacje. Do dyspozycji masz także rynki, takie jak forex, gdzie kupisz i sprzedasz waluty, surowce, kontrakty CFD i inne. Aby zdecydować, w co inwestować, koniecznie przeczytaj kilka poradników lub zapisz się na kurs inwestowania na giełdzie – taką opcję oferują zwykle brokerzy, więc sprawdź dostępność szkolenia przed wyborem domu maklerskiego, w którym założysz konto.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z symulatora gry na giełdzie. Narzędzie pozwala Ci zdobyć doświadczenie w środowisku giełdowym bez ryzyka straty Twoich oszczędności – ponieważ do dyspozycji dostajesz określoną pulę wirtualnych pieniędzy. To świetna metoda na inwestowanie na giełdzie dla początkujących, która zmniejszy czynnik losowości Twoich pierwszych transakcji.

A jeśli w kontekście realnego inwestowania zarobionych pieniędzy zastanawiasz się, czy Twoja obecna umowa daje Ci najlepsze możliwe korzyści finansowe – sprawdź to za pomocą kalkulatora wynagrodzeń.

Zalety inwestowania online

Inwestowanie małych kwot na giełdzie to dla wielu osób dobry pomysł na ulokowanie zarobionych pieniędzy. Z czasem, jeśli uda Ci się pomnożyć zyski, inwestycje mogą przybrać większą skalę. Jednak niezależnie od tego, jak dużą część wypłaty wyłożysz, inwestowanie da Ci szansę na konkretny zysk. Dzięki umiejętności gry na giełdzie zaczniesz patrzeć na zarobione pieniądze jak na kapitał, który możesz pomnożyć.

Inne zalety inwestowania na giełdzie to:

  • możliwość wyboru takiego instrumentu finansowego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom,
  • niskie stałe opłaty, a także koszt założenia i prowadzenia rachunku maklerskiego,
  • możliwość osiągania dużych zysków w krótkim czasie,
  • sposób na dorobienie do pensji bez wychodzenia z domu,
  • możliwość zdobycia lub poszerzenia wiedzy o finansach i gospodarce (która z pewnością przyda się także w pracy etatowej),
  • zyskanie nowego hobby i nowych tematów do rozmów ze znajomymi,
  • elastyczność inwestowania – bardzo łatwo wycofasz się z danej inwestycji bez dodatkowych kosztów.

| Zarabiasz i odkładasz? Sprawdź, jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja

Jak inwestować na giełdzie i pracować na etacie jednocześnie?

Inwestowanie online, szczególnie na początku, wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na analizę wykresów i notowań giełdowych. Mimo to wiele osób z powodzeniem łączy je z pracą na etacie. Podajemy kilka wskazówek na temat tego, jak osiągnąć złoty środek!

  • Trading przed i po pracy

Jeśli jesteś w pracy od 9:00 do 17:00, ustal sobie, że inwestowaniem zajmujesz się wyłącznie w określonych godzinach porannych i wieczornych. Takie podejście nie tylko pozwoli Ci w odpowiednim czasie skupić się na pracy etatowej, ale także wpłynie na dobrą systematyczność przeglądania notowań i realizowania zleceń na giełdzie.

  • Wykorzystanie zleceń oczekujących

Jeśli obawiasz się, że w czasie pracy ominie Cię jakieś ważne wydarzenie giełdowe, skorzystaj z tzw. zleceń oczekujących. To zabezpieczenia, które oferuje Ci broker. Masz możliwość ustawić zlecenie tak, aby dana pozycja została automatycznie sprzedana lub kupiona, jeśli osiągnie konkretny, założony przez Ciebie wcześniej pułap cenowy.

  • Inwestowanie za pomocą urządzeń mobilnych

Wszystkie inwestycje, które wykonujesz na komputerze, z łatwością przeprowadzisz także na swoim telefonie czy tablecie. Dlatego szybko i bez problemu sprawdzisz stan swoich pozycji, np. w trakcie lunchu w pracy. Pamiętaj jednak, aby poza czasem przerw skupić się wyłącznie na obowiązkach służbowych  – w przeciwnym razie łatwo o dekoncentrację i spadek efektywności.

| Makler giełdowy – jak nim zostać?

Wiesz już, jak zacząć inwestować i jak łączyć to zajęcie z pracą etatową. To od Ciebie, Twojej wiedzy i doświadczenia zależy bezpieczeństwo transakcji – a nie tylko od ślepego losu. Z dobrym podejściem potencjalne zyski są na wyciągnięcie ręki.