Postawa proaktywna – to jeden z filarów życia zawodowego. Angażując się w różne przedsięwzięcia, rozwijasz się i zdobywasz nowe umiejętności. Organizowanie konferencji, prowadzenie zbiórek na cele dobroczynne, udział w akcjach społecznych – to przykładowe aktywności, które możesz łączyć z nauką. Działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich to okazja, żeby wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach i poznać swoje predyspozycje.
Samorząd studencki – dlaczego nie?
Zasady dotyczące funkcjonowania samorządów studenckich wynikają z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jako członek samorządu studenckiego możesz mieć wpływ m.in. na sposób funkcjonowania uczelni, np. poprzez uczestnictwo w podejmowaniu uchwał. Masz okazję poznawać ludzi, którzy wykazują zaangażowanie i swoją postawą motywują do rozwoju. Chodzi nie tylko o osoby zasiadające w samorządzie, ale również o opiekunów, wykładowców itd.
Koła naukowe, wolontariat - czyli co studenci robią „po godzinach”
W trakcie studiów warto angażować się także w działalność kół naukowych. Wybierając taką drogę rozwoju, masz okazję poszerzać wiedzę branżową. Uczysz się także funkcjonowania w formalnych strukturach, np. zakładając koło, przygotowując konferencję itp. Organizacje studenckie realizują także inne cele, tzn. organizują wyjazdy i szkolenia lub pomagają pozyskiwać fundusze na badania naukowe. Możesz zdobywać tam umiejętności niezbędne w pracy zawodowej i wykazywać się inicjatywą. Warto działać również w ramach wolontariatu. Niosąc pomoc, nie tylko rozwijasz empatię, ale kształcisz też inne umiejętności, np. współpracę grupową, zarządzanie sobą w czasie, kreatywność. Dowiadujesz się, jak działają organizacje pozarządowe, jak pracuje się metodą projektową itd.
CV dla studenta – jak stworzyć?
Angażowanie się w życie uczelni lub w wolontariat pomaga stworzyć atrakcyjne CV mimo niewielkiego doświadczenia zawodowego. Jako student możesz także podjąć pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub umowy o pracę.
Pięć lat na dwóch etatach czyli jak pogodzić studia i prace
Różne formy aktywności sprzyjają nabywaniu kompetencji cenionych przez pracodawców. Dzięki temu możesz stworzyć atrakcyjne CV, które pomoże Ci znaleźć pracę.
Co student powinien wiedzieć?
Zanim skonfrontujesz się z rynkiem pracy, zadbaj o stworzenie profesjonalnych dokumentów rekrutacyjnych i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
6 najczęstszych pytań na rozmowie o pracę
Poznaj zasady skutecznych negocjacji, naucz się rozmawiać o pieniądzach i określ swoje oczekiwania finansowe. Ważne, żebyś wziął pod uwagę własne doświadczenie i poziom zarobków w branży. Przygotowując się do udziału w rekrutacji, dowiedz się, ile wynosi kwota netto-brutto. Wynagrodzenie jest zwykle wyrażone w kwocie brutto. Aby obliczyć pensję „na rękę”, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.