Posiadanie wiedzy, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia uprawnia nas do zwrócenia się do pracodawcy o podwyżkę. Aby osiągnąć oczekiwany skutek i nie zepsuć relacji z szefem, zachowajmy odpowiednią formę takiej prośby.
Kiedy napisać podanie o podwyżkę?
Zwracając się do przełożonego o podwyżkę, umotywujmy swój wniosek. Jakie argumenty są najbardziej przekonywujące i pozwalają uzyskać zamierzone rezultaty?
- Doskonałe wyniki w pracy
Przewyższanie współpracowników pod względem osiągnięć i wyników to czynnik, który zwiększa naszą atrakcyjność w oczach pracodawcy. Powodem wystąpienia z prośbą o podwyżkę może być np. zwycięstwo w prestiżowym konkursie branżowym, podwyższenie wyników sprzedażowych, pozyskanie ważnego klienta lub realizacja innowacyjnego projektu.
- Wysokie kwalifikacje
Wyniki to nie wszystko – kwalifikacje również mają znaczenie. Nasza pozycja w firmie staje się coraz bardziej stabilna w miarę zdobywania kolejnych kompetencji. Nabywanie dodatkowych umiejętności w trakcie studiów, szkoleń i kursów zwiększa oczekiwania w zakresie płacy.
- Przejęcie dodatkowych obowiązków
Zmiany kadrowe w firmie to jeden z powodów, które sprawiają, że spadają na nas dodatkowe obowiązki. Podjęcie się realizacji dodatkowych zadań powoduje wzrost oczekiwań płacowych.
- Wyższe wynagrodzenie za pracę na podobnym stanowisku
Zarobki niższe niż te, na które mogą liczyć osoby pracujące na stanowisku takim, jak nasze – to kolejny powód, ze względu na który możemy poprosić pracodawcę o podwyżkę albo… przejść do konkurencji. W rozmowie z szefem lepiej wystrzegać się stawiania podobnego ultimatum. Ten argument przytaczajmy ostrożnie i w wyważony sposób.
Co zawrzeć w podaniu o podwyżkę?
Istnieją przedsiębiorstwa, w których stosunki pomiędzy przełożonymi i podwładnymi są sformalizowane. W takich przypadkach prośba o podwyżkę wyrażona w bezpośredniej rozmowie z szefem może nie być wystarczająca. Jak napisać podanie, by zostało rozpatrzone pozytywnie?
1. Zachowajmy odpowiednią formę
Pisząc podanie o podwyżkę, postarajmy się spełnić wszelkie wymogi formalne. Stosujmy zwroty grzecznościowe i unikajmy wyrażeń potocznych.
Elementy, które powinny znaleźć się w dokumencie:
- miejsce i data sporządzenia,
- imię i nazwisko pracownika,
- zajmowane stanowisko,
- dane przełożonego oraz dane adresowe firmy,
- tytuł: „Podanie o podwyżkę”,
- uzasadnienie,
- odręczny podpis.
2. Wskażmy uzasadnienie prośby
Powołując się na posiadane kwalifikacje, przedłóżmy pracodawcy certyfikaty, dyplomy itd., jakie uzyskaliśmy w trakcie pracy. Szefowie często doceniają pracowników, którzy zdobywają nowe umiejętności i dzięki temu przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorstwa. Stosujmy jasną i rzeczową argumentację.
Czego nie zawierać w podaniu o podwyżkę?
Uzasadniając prośbę o podwyżkę, nie powinniśmy powoływać się na niekorzystną sytuację rodzinną, finansową itd. – lepiej nie wspominać o spłacie kredytu lub innych zobowiązaniach finansowych, które na nas ciążą. Podczas rozmowy z szefem powołujmy się na rzeczowe argumenty, których słuszność jesteśmy w stanie udowodnić.