Doświadczenie – ważny argument
Brałeś udział w praktykach? A może pracowałeś od początku studiów i dzięki temu posiadasz zarówno wiedzę, jak i kilkuletni staż, mimo że jeszcze nie otrzymałeś dyplomu? Łączenie obowiązków studenta i pracownika wiąże się z wysiłkiem, ale przynosi wiele korzyści, takich jak np. umiejętność zarządzania sobą w czasie i CV atrakcyjne dla pracodawców.
Pięć lat na dwóch etatach czyli jak pogodzić studia i prace
Kilkuletnia obecność na rynku pracy pozwala poczuć się pewniej. Jako pracownik z doświadczeniem możesz wykazać się np. znajomością branży. Jesteś świadomy, w jakim kierunku zamierzasz się rozwijać. Wiesz również, jakimi atutami dysponujesz.
Jak przygotować się do rozmowy o pieniądzach
Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj, potwierdza:
Warto aplikować, przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych i zadawać pytania. Dysponując wiedzą na temat warunków, możemy podjąć decyzję odnośnie przyjęcia oferty lub kontynuowania poszukiwań.
Języki obce, kreatywne pomysły - co zyska firma?
Osoba, która właśnie ukończyła studia, nie ma tak bogatego doświadczenia jak specjalista z dużym stażem pracy. Nie oznacza to jednak, że świeżo upieczony absolwent nie ma szans podczas rekrutacji i negocjacji. Ktoś, kto jest przygotowany do rozmowy, może wykorzystać szereg argumentów stanowiących odpowiedź na oczekiwania pracodawcy:
- Ocena własnego potencjału
Ważne, żebyś w trakcie rozmowy był świadomy, co konkretnie możesz zaoferować pracodawcy: świeży i otwarty umysł, nowatorskie podejście, talenty? Warto przygotować listę swoich atutów i posługiwać się przykładami konkretnych osiągnięć. Dobrze jest także określić swoje oczekiwania finansowe, uwzględniając przy tym poziom zarobków w branży, na konkretnym stanowisku i przy określonym doświadczeniu.
- Motywacja
Udział w konkursach, projektach, kursach, wyjazdy na zagraniczne stypendia itd. – wszystko to może świadczyć o potrzebie rozwoju i silnej motywacji. Jeśli chcesz zaprezentować się jako osoba, która wie, do czego dąży, to zaplanuj, jak ma wyglądać Twoje życie zawodowe i wcielaj postanowienia w życie. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej podczas rozmów na temat warunków zatrudnienia.
- Aktywności uczelniane i pozauczelniane
Przed poszukiwaniem pracy dobrze jest przeanalizować korzyści związane z działalnością w kołach naukowych lub samorządzie studenckim, wolontariatem albo rozwijaniem zainteresowań pozazawodowych. Wykonując konkretne zadania, np. prowadząc stronę internetową dla pasjonatów, można zdobywać i rozwijać umiejętności potrzebne w pracy. Warto zastanowić się, co zyska firma, kiedy staniesz się jej częścią. Kolejny krok to ocena finansowa tych korzyści.
- Rozwój osobisty i zawodowy
Pracodawcy potrafią docenić nie tylko doświadczenie zawodowe, ale także działania umożliwiające uzyskanie dodatkowych kompetencji czy rozwijanie cech osobowości. Chodzi o wszelkie przedsięwzięcia, które sprzyjają zdobywaniu różnych umiejętności, np. hobby, pasje, podróże, samokształcenie, udział w szkoleniach, konkursach itd.
Aby uniknąć błędów, dowiedz się, jak skutecznie negocjować wynagrodzenie. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i realnie oszacuj ich wartość na rynku pracy. Weź pod uwagę wysokość płac w branży i na stanowisku, o które się ubiegasz. Ważne, żebyś był świadomy swoich atutów, takich jak np. przygotowanie zawodowe, znajomość języków obcych, umiejętność obsługi konkretnych programów komputerowych itp.
Pracodawcy przykładają dużą wagę do kompetencji miękkich, dlatego dobrze jest wspomnieć w CV m.in. o projektach realizowanych w zespole (umiejętność pracy w grupie), organizacji konferencji, koncertów i innych eventów (zdolności organizacyjne) lub o stypendiach zagranicznych (umiejętności adaptacyjne).
Brak doświadczenia zawodowego a cv 7 porad jak napisać ciekawy życiorys
Pracodawca nie zamierza negocjować?
Zdarza się, że pracodawca oferuje wynagrodzenie w konkretnej wysokości i zamyka się na negocjacje finansowe. Jeśli uważasz, że płaca jest godziwa i adekwatna do Twojego przygotowania zawodowego, doświadczenia itd., warto rozważyć ofertę. Dokonując oceny, weź też pod uwagę czynniki, które mogą mieć dla Ciebie dużą wartość, np. możliwości rozwoju i świadczenia pozapłacowe.
Bezpłatne staże i praktyki – czy to ma sens?
Staż nie musi być bezpłatny. Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, co – oprócz lub zamiast wynagrodzenia – oferuje pracodawca. Czasami można liczyć na benefity, takie jak np. darmowe szkolenia. Jeśli staż ma być bezpłatny, warto ocenić, co zyskamy, przyjmując ofertę. Wynagrodzenie stażysty może być mniej warte niż np. doświadczenie lub kompetencje zdobyte w konkretnej firmie albo instytucji. Dobrze jest przeanalizować także swoją sytuację materialną. Studentowi, który otrzymuje stypendium lub inne wsparcie finansowe, może być łatwiej zdecydować się na bezpłatny staż. Aby podjąć słuszną decyzję, należy uwzględnić swoje oczekiwania, cele i korzyści związane z występowaniem w roli praktykanta albo stażysty.