Jak organizować czas, kiedy pracujesz w domu?

Rozwój nowoczesnych technologii i rosnące znaczenie Internetu sprawiają, że coraz więcej pracodawców oferuje zatrudnionym możliwość pracy z domu. Z jednej strony jest to duży komfort, a z drugiej… pułapka. Nie zawsze łatwo godzić obowiązki zawodowe z domowymi,  znajdując przy tym czas na odpoczynek.

Silna wola i asertywność – to fundamenty, na których utrzymuje się home office. Kiedy pracuje się i odpoczywa w tym samym miejscu, łatwo o chaos organizacyjny. Jeśli chcesz rozsądnie gospodarować czasem:

  • Planuj każdy dzień

Plan dnia to największy sprzymierzeniec osoby, która samodzielnie decyduje o tym, kiedy i jak długo pracuje. Warto regularnie przygotowywać rozpiskę zawierającą zadania do wykonania i ramy czasowe. Planując, warto realnie oceniać swoje możliwości.

Jak dobrze opracować listę zadań i poprawić efektywność w pracy?

  • Wyznacz czas na pracę, obowiązki domowe i odpoczynek

Trudno działać efektywnie, jeśli w trakcie pracy przygotowujesz obiad, robisz zakupy online i oglądasz zabawne zdjęcia nadesłane przez znajomych lub znalezione w sieci. Warto nauczyć się wyznaczać priorytety i koncentrować się na zadaniach, które w danej chwili są najważniejsze.

  • Przyjmij asertywną postawę

Twoje otoczenie może nie rozumieć, że praca w domu również jest pracą i nie można przerywać Ci, kiedy koncentrujesz się na obowiązkach. Warto ustalić z rodziną i przyjaciółmi konkretne zasady, które odpowiadają obu stronom. Jeśli ktoś łamie postanowienia, nie bój się zareagować i poprosić np. o wizytę o innej godzinie.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Odizoluj się… jeśli potrzebujesz

Dobrze jest wydzielić w domu przestrzeń biurową. Jeżeli jednak wolisz pracować na kanapie, przy kuchennym stole lub w innym miejscu, nie ma w tym nic złego. Ważne, żeby rozwiązanie, na które się zdecydujesz, było dla Ciebie wygodne i sprzyjało koncentracji.

  • Znajdź czas na ruch

Konieczność dotarcia do pracy często wymusza na nas aktywność fizyczną. Mamy też okazję, by poruszać się na rowerze czy na hulajnodze. Trudniej zmotywować się do wysiłku, pracując w domu. Mimo to warto w ramach przerwy wykonać ćwiczenia rozciągające, a po godzinach pracy wybrać się na spacer.

Tłumacz, architekt, programista Java – zarobki pracowników zdalnych

Na pracę w domu decydują się z reguły przedstawiciele „twórczych” zawodów, w przypadku których kluczowe znaczenie mają efekty. W tym gronie znajdują się np. osoby tworzące oprogramowanie. 11 500 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie programisty Java. Mediana płac architekta budowlanego była równa 6200 zł brutto, a tłumacza języka angielskiego – 6300 zł brutto. Mediana to wartość środkowa w szeregu liczb ustawionych w kolejności: od najniższej do najwyższej.

Podane kwoty stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.