Jak oszczędzać zarobione pieniądze? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Oszczędzanie jest nieodzownie związane z odpowiedzialnym zarządzaniem finansami. Posiadanie poduszki finansowej zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga przygotować się na sytuację utraty pracy czy konieczność poniesienia niespodziewanych wydatków.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać pieniądze skutecznie i w taki sposób, by nie wiązało się to z koniecznością odmawiania sobie wszelkich przyjemności i nie odbywało się kosztem poziomu codziennego życia. Sposobów na to jest wiele, ale kilka zasługuje na szczególne polecenie. Są wśród nich:

 • odkładanie co miesiąc określonych kwot na koncie oszczędnościowym,
 • rozsądne, ekologiczne i ekonomiczne prowadzenie domu,
 • umiejętne korzystanie z benefitów, jakie oferuje pracodawca,
 • aktywne uczestnictwo w różnych programach, które mają na celu promowanie oszczędzania (przykład: pracowniczy program oszczędnościowy).

https://www.gov.pl/web/rodzina/ustawa-o-pracowniczych-planach-kapitalowych-podpisana

Samodzielne odkładanie pieniędzy

Nawet najmniejsze, ale odkładane systematycznie kwoty mogą z czasem pomóc w zgromadzeniu pokaźnego kapitału. Jeśli jest się w stanie wygospodarować w domowym budżecie 100 czy 200 zł na ten cel, to po kilkunastu latach zaoszczędzone pieniądze pozwolą na realizację marzeń czy odkładanych wcześniej projektów. Osoby, którym pamiętanie o odkładaniu środków na konto oszczędnościowe przysparza trudności, mogą skorzystać z przydatnych narzędzi, jakich dostarczają banki oraz różnego rodzaju aplikacje internetowe. Na wielu elektronicznych kontach bankowych dostępna jest funkcja automatycznego oszczędzania. Wystarczy zadeklarować, jaką kwotę chce się odkładać co miesiąc, następnie wskazać dzień, w którym pieniądze mają być wybierane z konta, a system zajmie się już resztą.

Codzienne oszczędności

Jak można zaoszczędzić, wprowadzając zmiany do swojego codziennego trybu życia? Warto przyjrzeć się swoim wydatkom i dogłębnie je przeanalizować. Jeśli jesteśmy bardziej świadomi tego, na co przeznaczamy zarobione pieniądze, to o wiele łatwiej jest nam wyeliminować albo ograniczyć część wydatków. Z pomocą mogą też przyjść nowoczesne narzędzia, takie jak choćby aplikacje na telefon przeznaczone do kontrolowania domowego budżetu lub specjalne programy komputerowe. 

Benefity

Wielu pracodawców w ramach pozapłacowych świadczeń pracowniczych pozwala podwładnym korzystać z telefonów, komputerów czy samochodów firmowych także po pracy. Wydatki związane z zakupem, eksploatacją i opłatami za Internet czy połączenia telefoniczne można dzięki temu ograniczyć lub niemal całkowicie wyeliminować z domowego budżetu.

Benefity – oczami kobiet i mężczyzn

O tym, że warto oszczędzać, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niespodziewane sytuacje zdarzają się każdemu, a poduszka finansowa pozwala ze spokojem przyjmować niezaplanowane zmiany, takie jak konieczność poszukiwania nowej pracy. Nowa praca to również ciekawa alternatywa dla osób, które nie są usatysfakcjonowane dotychczasowymi zarobkami i chcą oszczędzać jeszcze więcej. Mogą one spróbować swoich sił w procesach rekrutacyjnych: https://www.pracuj.pl/praca

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 19.07.2019
  PPE i PPK – co warto wiedzieć o programach oszczędnościowych?

  PPE i PPK to formy długotrwałego oszczędzania na cele emerytalne, które realizowane są w firmach. Główną różnicą pomiędzy nimi jest obligatoryjność – pracodawca nie ma obowiązku tworzenia PPE, natomiast jest zobowiązany do stworzenia PPK. Oba rozwiązania służą systematycznemu gromadzeniu środków pieniężnych, które pracownik będzie mógł wykorzystać w określonym wieku.

19.07.2019
PPE i PPK – co warto wiedzieć o programach oszczędnościowych?

PPE i PPK to formy długotrwałego oszczędzania na cele emerytalne, które realizowane są w firmach. Główną różnicą pomiędzy nimi jest obligatoryjność – pracodawca nie ma obowiązku tworzenia PPE, natomiast jest zobowiązany do stworzenia PPK. Oba rozwiązania służą systematycznemu gromadzeniu środków pieniężnych, które pracownik będzie mógł wykorzystać w określonym wieku.

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

06.04.2020
Zarządzanie czasem w pracy – jak zwiększyć efektywność i zarobki?

Jeśli chcesz wykonywać zadania sprawniej i efektywniej, sięgnij po sprawdzone techniki. Czas jest zasobem, którego nie można odzyskać, dlatego tak ważne jest, by umieć dobrze go wykorzystywać. Zastosuj na przykład metodę ALPEN, prawo Parkinsona albo koncepcję SMART. A na początek… „zjedz tę żabę”!

19.02.2020
Awans – jakie korzyści może zaproponować Ci pracodawca?

Awans oznacza zmianę stanowiska na bardziej korzystne z perspektywy pracownika. Zazwyczaj kojarzy nam się z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia. Poza lepszą pensją pracodawca może zaoferować nam między innymi zdobycie dodatkowych kompetencji.