Jak panować nad mową ciała podczas negocjacji podwyżki?

Podczas negocjowania wysokości wynagrodzenia najważniejsze są argumenty. Dobrze jest skupić się też na innych aspektach, takich jak: postawa, ton głosu, gesty i mimika. Warto mówić zdecydowanie, ale spokojnie, a także ograniczyć gestykulowanie. Odpowiednie przygotowanie wzmocni przekaz i pomoże Ci w osiągnięciu celów.

Konkretne, rzetelne informacje i uzasadnienie, dlaczego starasz się o podwyżkę, są bardzo ważne, ale nie zapominaj też o roli komunikacji niewerbalnej. Ogromne znaczenie ma to, jak się zachowujesz. Aby rozmowa o podwyżce przebiegła po Twojej myśli, zastanów się, czy jesteś przekonany, że powinieneś otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Brak zdecydowania będzie widoczny w Twoim zachowaniu.

Podwyżka sprawdź kiedy warto się o nią ubiegać

Podczas negocjacji liczy się:

  • Postawa

Kiedy rozmawiasz o podwyżce, Twoje ciało powinno wyrażać zdecydowanie, a nie strach lub agresję. Zachowanie stanowi odzwierciedlenie osobowości. Jeśli jesteś asertywny i masz zdrowe poczucie własnej wartości, będzie to widoczne na zewnątrz. Zadbaj o rozwój emocjonalny, dzięki czemu przyjęcie właściwej postawy będzie dla Ciebie czymś naturalnym.

  • Gestykulacja

Gesty są wzmocnieniem wypowiadanych słów. Warto nauczyć się je kontrolować. Nadmierna gestykulacja, stukanie palcami o blat lub zabawa przedmiotami leżącymi w zasięgu ręki - to sygnały świadczące o braku opanowania. Aby uniknąć tego błędu, możesz np. spleść dłonie i ułożyć je na stole albo na kolanach.

  • Wyraz twarzy

Brak opanowania może być widoczny także w mimice. Ważne, by na Twojej twarzy nie pojawiały się nerwowe grymasy. Aby przekonać się, jak wyglądasz w stresujących chwilach, możesz np. zasięgnąć opinii bliskiej osoby lub przeanalizować nagrania wideo z ważnych przemówień itd. Pamiętaj także o tym, by podtrzymywać kontakt wzrokowy. Kiedy Twój wzrok jest skierowany np. w podłogę lub inne miejsce, rozmówca może poczuć się ignorowany.

  • Ton głosu

W chwilach stresu można stracić panowanie nad głosem i mówić np. zbyt cicho, za głośno lub nienaturalnie wysokim tonem. Oznaką napięcia może być także jąkanie się. Aby pokonać te problemy, warto pracować z logopedą, psychologiem lub coachem. Wykwalifikowany specjalista dotrze do źródła problemu i zaznajomi Cię z technikami, dzięki którym nauczysz się kontrolować działanie strun głosowych. Dobrze jest także przygotować się do rozmowy. Warto zastanowić się, jak może przebiegać spotkanie i co zrobisz lub odpowiesz, kiedy np. pracodawca Cię zlekceważy albo odmówi.

Jak zapanować nad stresem podczas rozmowy o podwyżce?

Negocjowanie warunków zatrudnienia wiąże się ze stresem. Trudno pozbyć się napięcia, ale można nauczyć się kontrolować emocje. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest rzetelne przygotowanie. Jeśli np. spiszesz argumenty i kilkakrotnie przeczytasz listę, istnieje duża szansa, że nie pominiesz tego, co ważne. Unikaj poruszania trudnych tematów, kiedy jesteś wzburzony. Odczekaj, aż emocje opadną i wtedy podejmij negocjacje. Dzięki temu zdołasz zapanować nad treścią i formą wypowiedzi, a rozmowa przyniesie znacznie lepsze rezultaty. Ważne także, żebyś był świadomy swoich mocnych i słabych stron. To da Ci motywację do pracy nad sobą i odwagę do realizacji celów lub zmiany miejsca zatrudnienia.   

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy