Jak pogodzić studia z pracą?

W trakcie studiów zamierzasz nie tylko się uczyć, ale również zdobywać doświadczenie zawodowe? Warto realizować ambitne cele. Aby unieść ciężar licznych zadań, dobrze jest opanować umiejętność zarządzania sobą w czasie. Należy przy tym unikać pułapek, takich jak przyjmowanie na siebie przytłaczającej ilości obowiązków i wyznaczanie celów nierealnych do osiągnięcia w krótkim czasie.

Student ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach. Musi również znaleźć czas na zgłębianie literatury fachowej, pisanie prac semestralnych czy realizowanie projektów zaliczeniowych. Jeśli dodatkowo przyjmie na siebie obowiązki zawodowe, jego życie nabiera tempa. Pogodzenie dwóch wymagających ról jest jednak możliwe. Aby zrobić to jak najlepiej:

  • Wybierz pracę związaną z kierunkiem studiów

Studiowanie weterynarii i praca w radiu mogą okazać się przyjemne, a nawet praktyczne, jeśli np. prowadzisz audycję o zwierzętach. Przygotowując się do programu, masz okazję poszerzać i odświeżać wiedzę, którą zdobyłeś w trakcie wykładów.  

  • Korzystaj z możliwości, jakie daje Ci uczelnia

Zdarza się, że pracodawcy oferują możliwość pracy w wybranych dniach i godzinach. Warto jednak mieć na uwadze, że nie w każdej pracy można liczyć na taki komfort. W takiej sytuacji łatwiej łączyć obowiązki studenta i pracownika, gdy zalicza się przedmioty w ramach indywidualnego toku studiów. Osoby studiujące w tym trybie mogą np. odrabiać opuszczone zajęcia w dodatkowym terminie, dogodnym dla nich i dla wykładowcy. Rozsądnym rozwiązaniem jest także czynny urlop dziekański, podczas którego można realizować tylko część przedmiotów, pozostawiając pozostałe na kolejny semestr lub rok.  

  • Planuj

Wykonywanie wielu różnorodnych obowiązków wymaga doskonałej organizacji. Trudno poradzić sobie z natłokiem zadań bez terminarza, z którego dowiesz się, co masz zrobić w ciągu dnia i ile czasu możesz przeznaczyć na konkretną czynność.

  • Mądrze wykorzystuj czas

Kiedy masz dużo do zrobienia, wykorzystuj każdą minutę. Ucz się, jadąc na uczelnię albo do pracy. Zadbaj o koncentrację i uważność. Staraj się też unikać rozpraszaczy i „złodziei czasu”, takich jak np. telewizja, portale społecznościowe itp.

Nie masz na nic czasu? Pracuj na priorytetach!

  • Podejmij pracę w niepełnym wymiarze godzin

Warto rozważyć podjęcie pracy np. na pół etatu, jeśli Twoje studia są szczególnie wymagające lub doświadczasz przemęczenia. Twoja pensja będzie proporcjonalna do wymiaru czasu pracy. Możesz ustalić jej wysokość netto, sięgając po kalkulator wynagrodzeń. Część etatu gwarantuje Ci odpowiednio niższe wynagrodzenie.

  • Pracuj zdalnie lub w elastycznych godzinach

Jako student możesz wybrać również pracę zdalną lub z elastycznym grafikiem, np. jako tłumacz lub konsultant call center. Dzięki temu zyskasz większą swobodę działania i zredukujesz poziom stresu.

  • Dbaj o siebie

Ważne, żebyś w natłoku zajęć pamiętał o odpoczynku. Przemęczenie drastycznie obniża efektywność i może powodować poważne dolegliwości zdrowotne.

7 skutecznych sposobów na przemęczenie

Sprawdź, gdzie pasujesz

Praca w trakcie studiów to skuteczny sposób, by zdobyć doświadczenie i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Podejmując wysiłek łączenia nauki i aktywności zawodowej, inwestujesz w siebie. Uczysz się konsekwencji i odpowiedzialności, a także zarządzania sobą w czasie. Zyskujesz również większą samodzielność, ponieważ zaczynasz zarabiać pieniądze.  

Sprawdź, gdzie pasujesz