Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Doskonałe wyniki w pracy, uzyskanie kwalifikacji, objęcie wyższego stanowiska i przyjęcie dodatkowych obowiązków albo lepsza sytuacja finansowa firmy – to tylko kilka najczęstszych powodów przyznawania podwyżek pracownikom. Aby przekonać szefa do decyzji o podwyższeniu wynagrodzenia, można skorzystać z metody ujęcia argumentów w trzech punktach. Każdy z nich powinien skupiać się na konkretnych osiągnięciach.

Spójna wypowiedź i rzeczowe argumenty – klucz do sukcesu

O rozmowie o podwyżce warto pomyśleć jak o biznesowych negocjacjach. Chcemy przekonać swojego kontrahenta, czyli w tym przypadku szefa, aby przystał na zaproponowane przez nas rozwiązanie. Aby tak się stało, musimy podać rzeczowe argumenty, będące solidną podporą naszej propozycji. Warto przećwiczyć taką rozmowę, zanim dojdzie do właściwego spotkania. Pomoże to nie tylko w przygotowaniu spójnej i przekonującej wypowiedzi, ale też w skupieniu się na jej merytorycznej stronie, bez udziału emocji.

Podczas prowadzenia trudnych rozmów, a rozmowa o podwyżce niewątpliwe taką jest, kluczowe jest przygotowanie. Nie wystarczy, że ponadprzeciętnie wykonujesz swoją pracę – trzeba jeszcze o tym przekonująco i zwięźle powiedzieć szefowi.
- Mateusz Majchrzak, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.

Jakich argumentów użyć podczas rozmowy o podwyżce?

Przed rozpoczęciem rozmowy o podwyżce przygotuj sobie listę kwestii, które warto uwzględnić w trakcie spotkania. Wśród poruszanych aspektów nie powinno zabraknąć:

 • Twoich osiągnięć. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska mogą to być przykłady projektów, które udało się z imponującym sukcesem doprowadzić do końca, albo wyniki sprzedaży, potwierdzające ponadprzeciętną aktywność i skuteczność.
 • Twoich obowiązków i spraw, które stanowią trzon pracy. Jeśli odczuwasz, że musisz coraz bardziej angażować się w pracę i spędzać w niej więcej czasu, to jest to jak najbardziej uzasadniony powód przemawiający za przyznaniem Ci podwyżki. Dobrym argumentem będzie też zwiększona odpowiedzialność za powierzone obowiązki.
 • porównania Twojej pensji ze średnimi wartościami rynkowymi. Jeśli wysokość Twojego wynagrodzenia odbiega in minus od mediany zarobków na zajmowanym przez Ciebie stanowisku, a masz duże osiągnięcia i wykazujesz się sporym zaangażowaniem, to próba przekonania szefa o przyznaniu Ci podwyżki z dużym prawdopodobieństwem przyniesie oczekiwane rezultaty.

Podwyżka sprawdź kiedy warto się o nią ubiegać

Trzy punkty – metoda negocjowania podwyżki

Aby skutecznie negocjować wyższe wynagrodzenie, można przedstawić argumenty w trzech punktach. Badania pokazują, że układanie argumentów w ten sposób zwiększa ich siłę perswazji, a wypowiedź brzmi bardziej przekonująco. Zdaniem Mateusza Majchrzaka przykładowa, przygotowana wcześniej argumentacja dotycząca podwyżki mogłaby przybrać następującą postać:

Uważam, że zasługuję na podwyżkę z trzech powodów:

 • Po pierwsze: moje działania bezpośrednio przełożyły się na ponadprzeciętny wzrost sprzedaży w tym półroczu.
 • Po drugie: spędzam ostatnio sporo czasu poza pracą, aby mój dział funkcjonował optymalnie.
 • A po trzecie: jestem kierownikiem z najniższym poziomem rotacji wśród pracowników, co daje firmie oszczędności i podnosi morale.

Przygotowując się do rozmowy o podwyżce, warto sięgać też po publikacje zawierające porady na temat tego, jak prezentować się jako osoba kompetentna. Mateusz Majchrzak poleca m.in. książkę psychologa społecznego Jacka Nashera „Idź po swoje!”, rekomendowaną przez Roberta Cialdiniego.

4 błędy, przez które nie zarabiasz więcej

Jeśli nie podwyżka, to co?

Czasem bywa tak, że mimo szczerych chęci pracodawca nie jest w stanie w danym momencie spełnić oczekiwań pracownika. Odpowiednio umotywowana odmowa podwyżki nie powinna być powodem do gniewu czy frustracji. Szef, który dostrzega i docenia starania swojego pracownika, ale nie może tego wyrazić poprzez polepszenie sytuacji finansowej podwładnego, może zaproponować mu inne rozwiązania, które również są wyrazem uznania i wdzięczności za dobrze wykonywaną pracę. Tym, na co może liczyć pracownik w takiej sytuacji, są między innymi profesjonalne szkolenia, kursy lub dodatkowe pozapłacowe benefity. Pracodawca może zaoferować możliwość skorzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych, dofinansowanie do wyjazdów wakacyjnych, kursów językowych czy opieki medycznej. Warto to przemyśleć, ponieważ tego rodzaju gratyfikacje mogą przynieść odczuwalną ulgę w domowym budżecie, a nam dać satysfakcję, że nasze wysiłki spotykają się z należnym poważaniem.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

 • 16.01.2019
  Podwyżka płacy minimalnej w 2019 r.

  Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa stawka płacy minimalnej. Pracownicy etatowi otrzymują wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2250 zł brutto, a zleceniobiorcy zyskali prawo do minimalnej stawki godzinowej w wymiarze 14,70 zł brutto.

 • 23.09.2018
  6 błędów podczas negocjowania pensji

  Uważasz, że zasługujesz na wyższą pensję, ale szef nie wychodzi z inicjatywą i nie przyznaje Ci podwyżki? Weź sprawy w swoje ręce i nie bój się mierzyć wyżej. Upewnij się jednak, czy płaca, którą chcesz otrzymywać, jest adekwatna do Twoich umiejętności.

16.01.2019
Podwyżka płacy minimalnej w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa stawka płacy minimalnej. Pracownicy etatowi otrzymują wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2250 zł brutto, a zleceniobiorcy zyskali prawo do minimalnej stawki godzinowej w wymiarze 14,70 zł brutto.

23.09.2018
6 błędów podczas negocjowania pensji

Uważasz, że zasługujesz na wyższą pensję, ale szef nie wychodzi z inicjatywą i nie przyznaje Ci podwyżki? Weź sprawy w swoje ręce i nie bój się mierzyć wyżej. Upewnij się jednak, czy płaca, którą chcesz otrzymywać, jest adekwatna do Twoich umiejętności.

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

06.04.2020
Zarządzanie czasem w pracy – jak zwiększyć efektywność i zarobki?

Jeśli chcesz wykonywać zadania sprawniej i efektywniej, sięgnij po sprawdzone techniki. Czas jest zasobem, którego nie można odzyskać, dlatego tak ważne jest, by umieć dobrze go wykorzystywać. Zastosuj na przykład metodę ALPEN, prawo Parkinsona albo koncepcję SMART. A na początek… „zjedz tę żabę”!

19.02.2020
Awans – jakie korzyści może zaproponować Ci pracodawca?

Awans oznacza zmianę stanowiska na bardziej korzystne z perspektywy pracownika. Zazwyczaj kojarzy nam się z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia. Poza lepszą pensją pracodawca może zaoferować nam między innymi zdobycie dodatkowych kompetencji.