Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Zanim zainicjujesz rozmowę o podwyżce, przygotuj konkretne argumenty. Poproś pracodawcę o spotkanie i rzeczowo uzasadnij, dlaczego powinieneś zarabiać więcej. Pokaż, że jesteś dobrym pracownikiem i zasługujesz na to, by zostać docenionym.

Podpowiadamy, jakie pytania warto sobie zadać przed spotkaniem z szefem.

1. Kiedy jest dobry moment, by poprosić o podwyżkę?

Zdobycie kontraktu, który przyniesie firmie duże zyski, otrzymanie prestiżowej nagrody branżowej, uzyskiwanie wybitnych wyników pracy – to konkretne osiągnięcia, które uzasadniają ubieganie się o wyższą pensję. Zanim umówisz się na spotkanie z szefem, rozważ, w jakiej kondycji finansowej obecnie znajduje się firma. Nie każdy moment jest odpowiedni, aby rozmawiać o pieniądzach.

2. Dlaczego powinieneś dostać podwyżkę?

Merytoryczna rozmowa polega na przedstawianiu argumentów. Zanim umówisz się z pracodawcą na spotkanie, postaraj się sporządzić listę swoich osiągnięć. Negocjowanie wyższej pensji to stresujące doświadczenie, dlatego określ, co dokładnie chcesz powiedzieć. Wspominaj o konkretnych wydarzeniach, powołuj się na dane liczbowe. Udowodnij, że wykonujesz więcej obowiązków niż wcześniej lub że jesteś bardziej aktywny i skuteczniejszy. Wykaż, że się rozwijasz i robisz postępy.    

3. Jakie są zarobki w Twojej specjalizacji?

Określając swoje oczekiwania płacowe, uwzględnij realia rynku oraz doświadczenie i kwalifikacje, jakie posiadasz. Możesz skorzystać z porównywarki Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/#!/. Dzięki niej dowiesz się, czy wysokość Twojej pensji jest adekwatna.  

4. Co zamiast podwyżki?

Zdarza się, że budżet firmy na dany rok jest napięty, np. ze względu na inwestycje. Postaraj się zrozumieć pracodawcę, który w danej chwili nie jest w stanie przyznać Ci podwyżki i podaje wiarygodne uzasadnienie swojego stanowiska. Szef może zaproponować w zamian korzyści pozapłacowe, takie jak np. dodatkowe dni wolne, elastyczny czas pracy, samochód służbowy itd. Zastanów się, czy takie rozwiązanie Ci odpowiada. Może się okazać, że dzięki przyjęciu określonych benefitów wiele zyskasz.  

5. Czy masz szansę na otrzymanie wyższego wynagrodzenia?

Postaraj się prowadzić rozmowę w taki sposób, by uzyskać jasną odpowiedź. Dowiedz się, czy, kiedy i w jakiej wysokości pracodawca zamierza przyznać Ci podwyżkę. Panuj nad emocjami i przedstawiaj swoje argumenty rzeczowo, unikając szantażu, wrogości itd.      

Jak umotywować wniosek o podwyżkę?

Kalkulator wynagrodzeń pracodawcy

Aby przekonać się, ile zarabiają inni, wprowadź odpowiednie dane do porównywarki wynagrodzeń: https://zarobki.pracuj.pl/. Chcąc określić, jaka jest różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto - w zależności od rodzaju umowy - możesz skorzystać z kalkulatora Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.