Jak się przekwalifikować po 20 latach pracy na jednym stanowisku?

Duże doświadczenie może być atutem, o ile czas spędzony w jednej firmie poświęciłeś na rozwój i doskonalenie umiejętności zawodowych. Podejmowanie nowych wyzwań, zaangażowanie w ciekawe projekty, udział w konkursach – każda aktywność tego rodzaju sprzyja nauce. To, czy odniesiesz sukces w nowej branży, zależy w znacznym stopniu od Twojej motywacji, celów i otwartości na zdobywanie nowych kwalifikacji i kompetencji.

Elastyczność w życiu zawodowym

Umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków ma duże znaczenie i pomaga odnaleźć się na rynku pracy. Jeśli ją posiadasz, widmo braku satysfakcji zawodowej lub bezrobocia nie będzie spędzać Ci snu z powiek. Stojąc w obliczu zmiany pracy, dobrze jest „oswoić” negatywne uczucia i emocje. Możesz doświadczać dyskomfortu, lęku i niechęci wobec nowych zadań. Ważne, żebyś nauczył się nad tym panować i wyznaczył sobie nowe cele zawodowe – najlepiej krótkoterminowe i możliwe do osiągnięcia. Zanim zdecydujesz się odejść z firmy, możesz podjąć pracę dorywczą i stopniowo zapoznawać się z nowymi warunkami.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeśli otrzymałeś wypowiedzenie. W takich okolicznościach warto odsunąć emocje i zastanowić nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Jesteś doświadczonym pracownikiem – masz 20-letni staż pracy. Na pewno przez ten czas nabyłeś i rozwinąłeś kompetencje miękkie, takie jak: dobra organizacja pracy, punktualność i asertywność. Wykorzystuj swój potencjał. Ważne, żebyś go również rozwijał i wzmacniał, np. uczestnicząc w kursach zawodowych lub rozpoczynając studia podyplomowe.

Jak przygotować się do zmiany?

Liczba, którą wskazuje Twój „kalkulator zatrudnienia”, może stanowić atut, ale może być również utrudnieniem. Jeśli przez dłuższy okres nie konfrontowałeś się z sytuacją na rynku pracy, rozpoczynanie kariery w nowym zawodzie może wydać Ci się przerażające. Zanim podejmiesz konkretne działania, zastanów się, co chcesz robić, a następnie sprawdź, czy jest na to zapotrzebowanie. Możesz dokonać analizy rynku, przeglądając raporty Pracuj.pl i dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny albo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dobrze jest także szukać możliwości zatrudnienia w branżach pokrewnych. Jeśli np. przez znaczną część życia pracowałeś jako dziennikarz, możesz spróbować swoich sił w branży PR. Dziennikarski warsztat pomoże Ci stać się dobrym fachowcem. W takiej sytuacji należy pomyśleć też o uzupełnieniu kwalifikacji, np. w ramach studiów podyplomowych. Jeśli zmiana zawodu jest radykalna, trzeba uzbroić się w cierpliwość, pokorę i otwartość. Będzie Ci łatwiej stawiać pierwsze kroki w nowej dziedzinie, jeśli wybierzesz zawód odpowiadający Twoim zainteresowaniom i predyspozycjom.     

7 porad jak przygotować się do zmiany pracy

Warto przygotować się na to, że początki nie będą łatwe. Z drugiej strony, wybór branży, która Cię fascynuje, może zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Być może zawsze chciałeś zostać cukiernikiem, ale bałeś się porzucić urzędniczy etat? A może marzysz o tym, by prowadzić sklep? Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli wybierzesz profesję odpowiednią dla Ciebie, dość szybko zaczniesz doświadczać satysfakcji zawodowej i będziesz zmotywowany do wysiłku bardziej niż kiedykolwiek.  

Zmiana branży fakty i mity

Zmiany są trudne, a czasami również bolesne, ale jeśli postrzegasz je jako szanse i masz konkretny plan, to możesz wiele zyskać. Nigdy nie jest za późno na rozwój.