Im więcej potrafisz, tym łatwiej będzie Ci negocjować warunki zatrudnienia. Kompetencje to klucz do kariery. Rozwijając się, możesz coraz pełniej wykorzystywać swój potencjał i nie tylko uzyskiwać wyższe zarobki, ale również doświadczać spełnienia.
5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje
Osiąganie celów zawodowych wymaga wysiłku, zaangażowania i nieustannego rozwoju. Możesz stawać się coraz lepszym fachowcem, sięgając po powszechnie dostępne środki, takie jak:
- Oferta szkoleniowa pracodawcy
Na etapie przygotowań do rekrutacji, poznaj firmę, w której zamierzasz pracować. Dowiedz się, czy możesz liczyć na benefity, takie jak dofinansowanie szkoleń i kursów. Sprawdź, czy pracodawca organizuje tego typu przedsięwzięcia.
- Wydarzenia branżowe
Darmowe szkolenie może stanowić bonus dla osób biorących udział w targach albo konferencjach branżowych. Warto zaangażować się w życie środowiska zawodowego nie tylko ze względu na tego rodzaju korzyści, ale przede wszystkim z uwagi na możliwość wymiany doświadczeń.
- Samodzielna nauka
Biblioteki, strony i fora internetowe, webinaria, blogi, kursy online, darmowe e-booki – istnieje wiele źródeł wiedzy i platform, z których możesz korzystać bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
- Udział w programach finansowanych ze środków unijnych
Dobrze jest interesować się także programami szkoleniowymi realizowanymi przez instytucje publiczne. Jeśli spełniasz kryteria, możesz np. otrzymać dofinansowanie na naukę języków obcych lub zdobywanie innych kompetencji istotnych na rynku pracy. Aktualne informacje znajdziesz na stronach rządowych, np. na Portalu Funduszy Europejskich.
- Nauka w szkołach publicznych
Nauka w szkole policealnej lub wyższej może być darmowa, jeśli działalność danej placówki jest finansowana ze środków publicznych. Łączenie nauki i aktywności zawodowej to duży wysiłek, ale przy dobrej organizacji można wykonywać różne obowiązki.
- Wymiana talentów
Wśród Twoich znajomych zapewne są osoby, które posiadają wiedzę albo umiejętności przydatne również w Twoim zawodzie. Zastanów się, czy jest coś, czego mógłbyś innych nauczyć i zaproponuj wymianę. Dzięki temu będziesz mógł np. rozwinąć kompetencje językowe, poznać tajniki komunikacji albo opanować podstawy programowania.
- Wolontariat
Warto angażować się w działalność społeczną, np. w ramach wolontariatu. Dzięki temu możesz nie tylko pomagać potrzebującym, ale również rozwijać swoje umiejętności i talenty. Zyskujesz również okazję, by przekonać się, jak działają fundacje i stowarzyszenia, w jaki sposób pozyskują środki itd. Zdobytą wiedzę możesz wykorzystywać w życiu zawodowym.
Możesz podnosić swoje kwalifikacje, korzystając z darmowej oferty, a także przeznaczając część wynagrodzenia na rozwój zawodowy i osobisty. Możesz np. ustalić, że w każdym miesiącu będziesz wydawać na ten cel tyle, aby na Twoim koncie pozostało więcej niż równowartość płacy minimalnej. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym - zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy - masz prawo do pensji wynoszącej co najmniej 2100 zł brutto (kwota aktualna w 2018 r.). Najniższa krajowa brutto-netto – aby ustalić różnicę, skorzystaj z kalkulatora Pracuj.pl.
Płaca minimalna – krok po kroku
Ważne, by Twój „budżet szkoleniowy” nie był ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Warto przeznaczać środki nie tylko na rozwój, ale także na przyjemności, zainteresowania itd.