Jak zostać instruktorem fitness?

Instruktorzy fitness nie mogą narzekać na brak pracy. Kluby fitness i siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie, ponieważ coraz więcej osób chce dbać o dobrą formę i atrakcyjną sylwetkę, ćwicząc pod okiem fachowców. Instruktor fitness musi mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne, ale powinien też posiadać cechy dobrego mówcy motywacyjnego.

Aby zmotywować swoich kursantów do wzmożonego wysiłku i ciężkiej pracy nad sobą, osoba prowadząca zajęcia powinna być inspirująca. Jeśli ktoś,  kto zaczyna swoją przygodę z ćwiczeniami, uwierzy, że może osiągnąć swój cel, to z pewnością będzie systematycznie uczęszczać na zajęcia i odpowiednio się w nie angażować.

5 osób, które inspirują i pokazują, jak realizować plany

Instruktor fitness – charakterystyka zawodu

Instruktor fitness musi dbać o doskonałą formę i kondycję, żeby być też przykładem dla swoich podopiecznych. Przeprowadza on w ciągu dnia wiele zajęć, spędzając na sali od kilku do kilkunastu godzin. Odpowiednie przygotowanie jest więc kluczowe. Wykształcenie wyższe zdobyte na Akademii Wychowania Fizycznego ma duże znaczenie. Dzięki wiedzy merytorycznej, m.in. na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała, można prowadzić treningi w sposób profesjonalny i bezpieczny. Ukończenie studiów wyższych nie jest warunkiem koniecznym do tego, by móc wykonywać ten zawód. Potrzebne kwalifikacje można zdobyć, uczestnicząc w kursach zawodowych i obozach szkoleniowych. 

Dobry instruktor fitness powinien:

  • posiadać wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz psychologii i pedagogiki;
  • być otwarty, komunikatywny i okazujący wsparcie osobom, które ćwiczą pod jego opieką;
  • znać się na najnowszych trendach w dziedzinie fitness i doszkalać się w tym zakresie;
  • umieć przekazać wiedzę o prawidłowym odżywianiu i zdrowym trybie życia;
  • mieć indywidualne podejście do każdego kursanta. 

O dobrą formę trzeba dbać, a jeśli nie ma się czasu na siłownię i kluby fitness, warto wziąć sprawy w swoje ręce: 

Nie masz czasu na siłownię? Ćwicz przy biurku!

Zarobki instruktora fitness

Ile zarabia instruktor fitness? Różnice w wynagrodzeniach są spore – ma na to wpływ wiele czynników. Osoby wykonujące ten zawód mogą być zatrudnione w różnych instytucjach – w ośrodkach spa, na basenach, w siłowniach i klubach fitness, ale też w szkołach. Wysokość pensji w znacznej mierze zależy od miejsca pracy. Istotnym elementem jest też doświadczenie i umiejętności instruktora. Im większe sukcesy, charyzma i umiejętność zdobywania sympatii kursantów, tym korzystniejsze warunki finansowe można wynegocjować ze swoim pracodawcą. Wielu instruktorów fitness pracuje nie w jednym, a w kilku miejscach. Ci najbardziej elastyczni i skłonni do pracy w godzinach wieczornych osiągają największy dochód.