Jak zostać trenerem personalnym?

Sport jest Twoją pasją, którą chcesz się dzielić z innymi? Zdobyłeś wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i dietetyki, a do tego jesteś empatyczny, ambitny i komunikatywny? Jeśli tak, możesz spróbować swoich sił jako trener osobisty.  

Ścieżka zawodowa

Karierę trenera można rozpocząć np. po specjalistycznym kursie. Pojedyncze szkolenie nie wystarczy, aby stać się specjalistą. Ogromne znaczenie ma wiedza fachowa, zdobyta np. w trakcie studiów na kierunkach: fizjoterapia albo dietetyka. Można również ukończyć studia podyplomowe dla trenerów personalnych. Przedmioty wymienione w programie kształcenia to m.in.: anatomia, dietetyka, biomechanika czy psychologia.      

8 cech trenera osobistego

W pracy trenera liczą się nie tylko kwalifikacje. Choć dyplom ukończenia jednego z kierunków na Akademii Wychowania Fizycznego jest potrzebny, instruktor powinien wyróżniać się takimi cechami:

  • Sumienność

Dobrze, gdy instruktor stanowi wzór do naśladowania. Jeśli nie potrafisz zmobilizować się do regularnych ćwiczeń, nie zachęcisz nikogo do uprawiania sportu. Warto być autentycznym w tym, co się robi.

  • Wytrwałość

Postawa, jaką przyjmujesz wobec trudności zdrowotnych, kontuzji itd., ma wpływ na poziom motywacji osób, z którymi pracujesz. Jeśli nie poddajesz się w obliczu niepowodzeń, możesz stać się inspiracją dla osoby, której pomagasz np. przygotować się do maratonu.  

  • Ambicja

Potrzeba osiągania coraz ambitniejszych celów motywuje do pracy. Ważne jednak, by wiedzieć, kiedy ustąpić. Dobry trener potrafi ocenić możliwości ćwiczącego i nie nakłada na niego większych ciężarów niż ten potrafi unieść.

  • Empatia

Realizowanie programu treningowego jest ważne, jednak nie powinno być istotniejsze niż człowiek. Każdemu zdarza się spadek nastroju i motywacji. Czasami trzeba to uszanować i zaproponować lżejsze ćwiczenia.

  • Potrzeba rozwoju

Prawdziwy fachowiec ma świadomość swoich braków i odczuwa głód wiedzy. To motywuje go do poszukiwania nowych możliwości rozwoju.

  • Przyjazne usposobienie i komunikatywność

Trener powinien być osobą, z którą łatwo nawiązuje się relacje. Porozumienie i sympatia motywują do ćwiczeń. Dystans i brak zgody zniechęcają do uczestnictwa w treningach i utrudniają osiąganie założonych celów.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

8 sposobów na to, jak zjednywać sobie współpracowników

  • Poczucie humoru

Zmęczenie może powodować napięcie u ćwiczącego – szczególnie w początkowym okresie współpracy, gdy trening najczęściej nie sprawia przyjemności. Zabawny żart to skuteczny sposób, by poprawić atmosferę.  

  • Entuzjazm

Niezależnie od postępów klienta i od własnego samopoczucia, trener powinien być entuzjastycznie nastawiony do realizacji zadań. Jego zniechęcenie i znudzenie mogłyby zniweczyć rezultaty ćwiczeń.

Jeśli posiadasz wiedzę i predyspozycje, możesz dzielić się swoją sportową pasją z osobami, które potrzebują pomocy w ukształtowaniu określonych partii mięśni i poprawieniu kondycji.