Jak zwiększyć swoje szanse na wyższe stanowisko?

Dla większości osób możliwość awansowania jest ważnym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca pracy. Bywa jednak tak, że poprzez swoje zaniedbania lub niewłaściwe zachowanie minimalizujemy szanse na wyższe stanowisko. To w dużej mierze od nas zależy, czy otrzymamy możliwość rozwoju zawodowego.

Co motywuje do rozwoju?

Świadomość swoich słabszych stron i szczerość w stosunku do samego siebie to pierwszy krok na drodze do doskonalenia swoich kompetencji i zdolności. Jeśli wiemy, z czym mamy kłopot i w jakiej dziedzinie mamy jeszcze sporo do nadrobienia, to o wiele łatwiej będzie opracować plan działania, który pomoże w wyeliminowaniu niedostatków. W rozwoju przeszkodą może okazać się na przykład brak inicjatywy i niechęć do działania. Pracę nad sobą najlepiej zacząć od małych kroków, bo wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie zniechęcimy się już na starcie. Jeśli na przykład naszym celem jest śmielsze zabieranie głosu podczas prezentacji, zebrań współpracowników czy negocjacji z kontrahentami, możemy zacząć od nauki tych umiejętności w przyjaznym, bezpiecznym środowisku przyjaciół czy rodziny. Jeśli zależy nam na doskonaleniu swoich umiejętności lingwistycznych, a brakuje nam czasu na regularny kurs językowy, warto skorzystać z możliwości, jakie w tym zakresie stwarza Internet. Konsultacje online, tutoriale i kursy na różnym poziomie zaawansowania są dostępne w sieci o każdej porze i w dużej mierze za darmo.

7 sposobów, jak pracować nad swoimi słabszymi stronami

Czy wiesz, czego chcesz? 

Każdy, kto myśli o swoim rozwoju zawodowym i ma ambicję, by piąć się po szczeblach kariery, musi umieć określić zadania, jakie chce na tej drodze zrealizować. Równie istotne jest to, by identyfikować się z celami firmy. Świadczy to nie tylko o zaangażowaniu, ale też lojalności. Pracownik, któremu zależy na losach przedsiębiorstwa, bardzo zyskuje w oczach przełożonego. Ważne są więc zaangażowanie i konsekwencja. W zdobyciu awansu może również pomóc:

  • kreatywność i umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach,
  • gotowość do zmian,
  • doskonale rozwinięte umiejętności w zakresie planowania,
  • wychodzenie z inicjatywą,
  • dbanie o dobre relacje ze współpracownikami,

7 cytatów sławnych osób, które motywują do rozwoju

Z otrzymaniem awansu wiążą się nie tylko korzyści finansowe, takie jak podwyżka, premie czy dodatkowe benefity. Praca na wyższym stanowisku to także większy prestiż i możliwość realizowania swoich prywatnych i zawodowych ambicji.