Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą stanowić nawet ok. 30% wynagrodzenia brutto. Wysokość potrącanych kwot zależy głównie od podstawy zatrudnienia.
Składniki wynagrodzenia za pracę
Z treści umowy o pracę powinno wynikać, w jaki sposób jest naliczana Twoja pensja. Jednym z czynników decydujących o jej wysokości jest system wynagradzania. Na wynagrodzenie składa się kilka elementów:
- Płaca zasadnicza
Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy składnik pensji. Może być wyrażone w stawce miesięcznej lub godzinowej. W pierwszym przypadku wysokość pensji nie zależy od liczby przepracowanych godzin.
- Dodatki obowiązkowe
Pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za:
- pracę w godzinach nadliczbowych,
- pracę w niedziele i święta,
- pracę w nocy.
Zamiast dodatku zatrudniający może przyznać płatne dni wolne.
- Dodatki fakultatywne
Przyznanie niektórych dodatków zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Chodzi o takie składniki wynagrodzenia:
- dodatek funkcyjny,
- dodatek stażowy,
- dodatek za szczególne umiejętności,
- dodatek za znajomość języków obcych,
- dodatek zmianowy,
- dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
Z czego składa się wynagrodzenie?
Pensja brutto a pensja netto – ile procent odciągają z wypłaty
Wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu umowy o pracę jest ozusowane i opodatkowane. Kwota netto to kwota brutto pomniejszona o składniki, takie jak:
- Składki na ubezpieczenia społeczne:
- składka emerytalna (9,76%)
- składka rentowa (1,5 %)
- składka chorobowa (2,45%)
Pracownicy podlegają również obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu, ale składkę wypadkową pracodawca opłaca z własnych środków.
Jak ustalić swoje wynagrodzenie?
- Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Wysokość składki to 9%. Należna kwota jest obliczana od wartości wynagrodzenia brutto. Pracownik, który podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Zaliczka na podatek dochodowy
Wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych zależy od kosztów uzyskania przychodów, a także od sposobu rozliczania (progi podatkowe lub skala podatkowa).
Różnica pomiędzy kwotą brutto a netto jest mniejsza w przypadku umów cywilnoprawnych, ponieważ przy umowie-zleceniu składka chorobowa jest dobrowolna, a umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi różnica, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.
https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen
Co zrobić, by zarabiać więcej?
Rozwijaj się, podnoś swoje kwalifikacje lub rozważ zmianę pracy, jeśli chcesz otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Gdy Twoja pensja Cię nie satysfakcjonuje, warto poprosić szefa o podwyżkę. Aby odnieść sukces w negocjacjach, przygotuj się do rozmowy, np. sprawdzając poziom zarobków w branży.