Jaki zakres obowiązków ma kierownik magazynu?

Praca kierownika wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Osoba, która czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem magazynu, dba m.in. o to, by przestrzeń magazynowa była optymalnie wykorzystana. Aby realizować takie zadania, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i predyspozycje.

Co robi kierownik magazynu?

Aby otrzymać posadę kierownika magazynu, dobrze jest legitymować się wykształceniem wyższym (np. w zakresie logistyki). Pracodawcy oczekują także znajomości języków, ze względu na konieczność utrzymywania relacji z zagranicznymi klientami. Istotnym wymogiem jest także kilkuletnie doświadczenie w zarządzaniu. Do najważniejszych obowiązków kierownika magazynu należy:

  • Planowanie pracy magazynu

To w znacznej mierze od kierownika zależy, jakie zasady obowiązują w magazynie oraz jaki jest zakres prac wykonywanych przez pracowników. Osoba zajmująca się zarządzaniem czuwa m.in. nad prawidłowym przebiegiem transportu, odbioru i przekazania towarów, a także nad poprawnością dokumentacji.

  • Organizacja pracy podwładnych

Kierownik układa również harmonogram i ocenia jakość pracy w magazynie. Dzięki temu towary mogą być dostarczane na czas i w nienaruszonym stanie.  

  • Koordynacja przepływu towarów

W dużych obiektach magazynowych stosunkowo łatwo zagubić lub uszkodzić poszczególne towary, a czasami nawet całe partie. Osoba, która zajmuje stanowisko kierownicze, czuwa, by takie wydarzenia nie miały miejsca.

  • Organizacja przestrzeni

Przedmioty znajdujące się w magazynie powinny być uporządkowane i ułożone tak, by sięganie po nie było bezpieczne i nie zagrażało pracownikom oraz osobom postronnym. Ważne również, by optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.

  • Przeprowadzanie inspekcji

Rozkładanie i porządkowanie towarów to obowiązek magazynierów. Kierownik weryfikuje, czy to, co znajduje się w magazynie, jest rozmieszczone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.  

  • Rozpatrywanie reklamacji

Jeśli klient zgłasza, że otrzymany towar był uszkodzony, kierownik powinien wyjaśnić sprawę i zadecydować o dalszym postępowaniu, np. o zwrocie pieniędzy, ukaraniu pracownika odpowiedzialnego za zniszczenia itd.

Kierownik magazynu – zarobki

8000 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku kierownika magazynu (połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). 32% zatrudnionych co miesiąc otrzymywało premie, a część dostawała także benefity: służbowy telefon do celów prywatnych (44%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (33%), dofinansowanie zajęć sportowych (28%) i ubezpieczenie na życie (27%). Zdecydowana większość (więcej niż 95%) kierowników magazynu wykonywała obowiązki na podstawie umowy o pracę.

Awans ze stanowiska magazyniera na kierownika magazynu wiązał się z podwyżką. Osoba pracująca jako magazynier zarabiała przeciętnie 3200 zł brutto. Pensja starszego magazyniera wynosiła 3600 zł brutto.   

Kierownik magazynu – zarobki