Jakich specjalistów poszukiwano w 2018 r.?

Finanse, handel i produkcja – to obszary, w których w 2018 r. najczęściej szukano fachowców. Największy wzrost liczby ofert wystąpił w budownictwie, produkcji i inżynierii.

Rynek pracy w 2018 r. – raport Pracuj.pl

W 2018 r. w serwisie Pracuj.pl opublikowano o 7,1% ofert więcej niż w 2017 r. Najwięcej ogłoszeń zamieszczono we wrześniu (53 396), styczniu (52 581) i październiku (52 134). Największa aktywność ogłoszeniodawców miała miejsce w pierwszym i trzecim kwartale.

Handel i sprzedaż to obszar, w którym wystąpiło duże zapotrzebowanie na specjalistów (31%). Na drugim miejscu znalazła się kategoria: obsługa klienta (22%), a na trzecim – IT (15%). Wzrosła liczba ofert dla specjalistów zajmujących się budownictwem (23%), produkcją (21%), inżynierią (21%), logistyką (20%) i nieruchomościami (18%). Tak wynika z raportu „Rynek Pracy Specjalistów 2018. Kogo szukali pracodawcy?”.

Na czym polega praca pośrednika nieruchomości?

Najlepiej płatne zawody - ranking Polska

Finanse, IT, HR i budownictwo – to przykładowe obszary, w których uzyskuje się satysfakcjonujące pensje. W 2018 r. na atrakcyjne zarobki mogły liczyć osoby na stanowiskach, takich jak:

  • Finance Manager – 17 000 zł brutto

Zarządzanie działem finansów to podstawowe zadanie Finance Managera. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nadzoruje również przygotowanie budżetu.

  • Solution Architect – 15 000 zł brutto

Aby pracować na stanowisku Solution Architect, trzeba wykazywać się dogłębną znajomością branży IT oraz procesów biznesowych. Niezbędne są także kompetencje kierownicze.

  • Architekt IT – 14 500 zł brutto

Praca architekta IT polega głównie na tworzeniu systemów informatycznych. Specjalista wymyśla rozwiązania technologiczne, które są dostosowane do potrzeb biznesowych firmy.

  • Senior Software Developer – 14 000 zł brutto

Starszy programista to ktoś, kto posiada szeroką wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Dzięki temu korzysta ze znacznie większej samodzielności niż ktoś, kto rozpoczyna przygodę z programowaniem.

  • HR Manager – 13 000 zł brutto

Osoba zajmująca stanowisko HR Managera organizuje rekrutację i nadzoruje jej przebieg. Odpowiada także za organizację szkoleń dla pracowników i wyznaczanie ścieżek kariery w firmie.  

  • Główny księgowy – 12 000 zł brutto

Na głównym księgowym spoczywa odpowiedzialność za sytuację finansową przedsiębiorstwa i prawidłowe funkcjonowanie działu finansów. Na tym stanowisku niezbędna jest obszerna wiedza i doświadczenie.

Jak zostać księgową/księgowym?

  • Aktuariusz – 12 000 zł brutto

Aktuariusze są zatrudniani w przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych, gdzie zajmują się m.in. kalkulowaniem ryzyka. Czuwają także nad sytuacją materialną ubezpieczycieli.

  • Kierownik jakości – 11 000 zł brutto

Praca kierownika jakości polega na koordynowaniu pracy osób zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym i weryfikowaniu, czy wytwarzane produkty spełniają normy jakościowe.

Podane kwoty stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.