Jakie możliwości rozwoju oferują pracodawcy?

Kiedy nadarza się okazja, by zadbać o swój rozwój zawodowy, nie zastanawiaj się dwa razy. Po prostu z niej skorzystaj. Sesje coachingowe pomogą Ci poznać swoje mocne i słabe strony, a podczas szkoleń pogłębisz wiedzę, która pozwoli Ci jeszcze lepiej wykonywać obowiązki. Zwiększysz też swoją motywację i satysfakcję, a tym samym staniesz się bardziej efektywny.

Dobry pracodawca dba o rozwój swoich pracowników

Dla wielu osób poszukujących pracy, szczególnie doświadczonych fachowców, wysokość wynagrodzenia nie jest już jedynym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu się w danej firmie. Równie istotne są możliwości rozwoju, jakie oferuje pracodawca. Największe światowe korporacje prześcigają się w opracowywaniu nowych, ciekawych programów, których celem jest wspieranie talentów, aspiracji i indywidualnych dążeń pracowników. Aby pozyskać do pracy najzdolniejszych i najbardziej obiecujących kandydatów, firmy organizują między innymi profesjonalne programy stażowe i praktyki, podczas których studenci mają możliwość poznania pracy w organizacji od środka i zdobycia praktycznej wiedzy oraz umiejętności przydatnych w rozwoju dalszej kariery zawodowej. Choć takie przedsięwzięcia są kosztowne, to firmy nie szczędzą na nie środków, ponieważ wiedzą, że profesjonalny pracownik, który chce doskonalić swoje kompetencje w strukturach organizacji, jest na wagę złota.

https://poradnik.ngo.pl/rozwoj-ludzi-w-organizacji

Czym pracodawcy kuszą kandydatów?

Wśród propozycji i pomysłów, które mają zachęcić pracowników do wyboru oferty pracy w danym przedsiębiorstwie, na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • rozwinięty i dopracowany program szkoleń i doskonalenia kompetencji – w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa mogą to być szkolenia tematyczne, techniczne lub takie, które mają na celu doskonalenie miękkich kompetencji. Ważne, by były profesjonalnie prowadzone, najlepiej przez cenionych wykładowców, i aby uczestnictwo w nich było premiowane certyfikatem potwierdzającym nabycie określonej wiedzy i umiejętności.
  • coaching i mentoring – model 70:20:10, stworzony przez Morgana McCall, Roberta Eichinger i Michaela Lombardo, uznawany jest od wielu lat za jeden z najbardziej skutecznych. Zgodnie z nim uczymy się głównie przez doświadczenie (70%) oraz coaching i mentoring (20%).
  • indywidualne wspieranie rozwoju i potencjału – każdy pracownik ma wiele talentów, które wyróżniają go na tle zespołu. Wspieranie rozwoju potencjału może przynieść wymierne korzyści firmie, dlatego wiele przedsiębiorstw wygospodarowuje specjalne środki na przykład na szkolenia językowe, studia podyplomowe lub zagraniczne wyjazdy edukacyjne.
  • możliwość podejmowania wyzwań zawodowych – jak wynika z raportu „Wygoda kontra rozwój”, przeprowadzonego na zlecenie grupy Pracuj.pl, aż 80% pracowników deklaruje, że w życiu zawodowym najważniejszy jest dla nich rozwój, rozumiany między innymi jako podejmowanie nowych wyzwań. Taką możliwość stwarzają np. firmy o rozbudowanej strukturze, delegujące wyróżniających się pracowników do objęcia kierowniczych stanowisk w poszczególnych oddziałach. Oddział jako pracodawca może funkcjonować pod warunkiem, że posiada organizacyjną odrębność oraz zdolność do zatrudniania pracowników.

Potrzebujemy rozwoju, a stoimy w miejscu

Do osiągnięcia celu, jakim jest zawodowy sukces, prowadzi nieustanny rozwój i chęć bycia o przysłowiowy jeden krok do przodu.