Czego nauczysz się na kulturoznawstwie?
Kreatywność, inicjatywa, umiejętność wyszukiwania informacji, umiejętności analityczne, wrażliwość – to przykładowe kompetencje, które rozwiniesz jako student kulturoznawstwa. Będziesz mógł również zdobywać wiedzę z zakresu historii, sztuki i logiki. Zgłębisz zagadnienia związane z komunikacją audiowizualną, ochroną prawną dóbr kultury i funkcjonowaniem instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Aby zdobyć dyplom, musisz nie tylko uzyskać zaliczenie przedmiotów i obronić pracę licencjacką / magisterską, ale również wykazać się znajomością języka obcego.
Praca dla kulturoznawcy
To, ile dadzą Ci studia, zależy w dużej mierze od Twojego zaangażowania. Dzięki wiedzy i kompetencjom zdobytym w toku nauki, odnajdziesz się w zawodach, takich jak:
- Animator kultury / pracownik instytucji kultury
Teatrologia, literaturoznawstwo, regionalistyka – to przykładowe przedmioty realizowane na kulturoznawstwie. Studenci zdobywają również wiedzę z zakresu zarządzania. Dzięki temu są przygotowani do pracy w instytucjach kultury, takich jak muzea, kina, teatry, domy kultury itd. Mogą również pełnić funkcje kierownicze.
- Urzędnik
Wiedza zdobyta podczas studiów umożliwia również podjęcie pracy w urzędach lub w ministerstwie kultury. Aby pracować w służbie cywilnej, należy spełnić również inne wymogi – należy do nich np. niekaralność i posiadanie obywatelstwa polskiego.
- Badacz
Absolwent kulturoznawstwa może poświęcić się badaniom naukowym i zgłębiać zagadnienia dotyczące np. komunikacji społecznej lub antropologii kulturowej. Kariera naukowa to właściwy wybór dla osób o dociekliwym i analitycznym umyśle.
- Dziennikarz
Jako kulturoznawca posiadasz wiedzę na temat kultury i sztuki. Dzięki rozwojowi intelektualnemu możesz zdobyć kompetencje umożliwiające np. pisanie i redagowanie treści publikowanych w czasopismach kulturalnych lub na stronach internetowych o takiej tematyce.
Jako dyplomowany kulturoznawca możesz wybrać różne drogi zawodowe. Ważne, żebyś wiedział, do czego dążysz i uzupełniał kwalifikacje. Doskonaląc kompetencje językowe, możesz np. zostać tłumaczem, który rozumie kontekst kulturowy, w jakim powstają określone dzieła literatury. Jeśli posiadasz charyzmę i jesteś ciekawy świata, możesz prowadzić blog, vlog lub audycje radiowe. Twoje perspektywy i zarobki zależą od tego, jak wykorzystasz wiedzę i umiejętności. Ważne, żebyś potrafił odnaleźć się na rynku pracy.
Przygotowując się do rekrutacji, stwórz profesjonalne dokumenty rekrutacyjne i dowiedz się, jak negocjować pensję. Pomogą Ci w tym narzędzia Pracuj.pl, takie jak kreator CV, porównywarka zarobków lub - przydatny, gdy chcesz obliczyć wynagrodzenie zasadnicze – kalkulator brutto-netto.