Jesteś studentem i zleceniobiorcą? Sprawdź, jakie masz przywileje!

Praca w trakcie studiów gwarantuje liczne korzyści. To okazja, żeby zdobywać doświadczenie i umiejętności, uczyć się samodzielności i zapewnić sobie źródło dochodu. Jako student zyskujesz jeszcze więcej, jeśli wykonujesz obowiązki na podstawie umowy-zlecenia.

Pomiędzy poszczególnymi umowami w sprawie pracy występują istotne różnice. Jeśli zależy Ci na swobodzie, warto rozważyć pracę na podstawie umowy-zlecenia. Przywileje, na jakie możesz liczyć, to m.in.:

  • Brak składek

Wynagrodzenie zleceniobiorcy-studenta, który nie ukończył 26 lat, nie jest oskładkowane. Oznacza to, że jeśli spełniasz te kryteria, otrzymujesz wyższą płacę „na rękę”. Z drugiej strony nie możesz przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przez co nie nabędziesz prawa do świadczeń, takich jak: zasiłek chorobowy lub macierzyński.  

Zatrudnienie studenta a umowa zlecenie

  • Ubezpieczenie zdrowotne

Chociaż jako student-zleceniobiorca nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, możesz korzystać ze świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli nie posiadasz innych tytułów, takich jak np. umowa o pracę, do ubezpieczenia może zgłosić Cię pracujący rodzic lub uczelnia. Dzięki temu nie zapłacisz np. za pobyt w szpitalu lub wizytę u internisty.   

Umowa-zlecenie a ubezpieczenie zdrowotne

  • Elastyczne godziny pracy

Jeśli jesteś zleceniobiorcą, nie musisz przepracować średnio 40 godzin w tygodniu. Pracownik etatowy zazwyczaj ma taki obowiązek. Możesz ustalić, że w miesiącu, w którym przygotowujesz się do sesji egzaminacyjnej, będziesz pracować krócej. To wygodne rozwiązanie. Elastyczny czas pracy może zostać wprowadzony również w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Na etacie masz jednak obowiązek wypracować określoną liczbę godzin.  

  • Zwolnienie z podatku

Jeśli nie pracujesz na pełny etat, ale jesteś zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia, Twój roczny dochód może okazać się niższy niż 6600 zł. W takiej sytuacji nie płacisz podatku.

  • Minimalna stawka godzinowa

Jako zleceniobiorca masz prawo do najniższego wynagrodzenia godzinowego. Oznacza to, że Twoja stawka za godzinę pracy nie może być niższa niż kwota wskazana w ustawie budżetowej. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy to 13,70 zł brutto.

  • Wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym

Umowa-zlecenie to kontrakt cywilnoprawny. Nie obowiązują okresy wypowiedzenia, takie jak w przypadku umowy o pracę. Możesz zrezygnować z pracy w każdej chwili, jeśli ta kwestia nie jest unormowana w umowie ze zleceniodawcą albo jeśli robisz to z ważnych powodów.  

Wynagrodzenie brutto i netto – różnica

Wysokość pensji, jaką otrzymujesz „na rękę”, zależy m.in. od podstawy zatrudnienia. Największa różnica pomiędzy kwotą brutto i netto występuje w przypadku umowy o pracę. Jeśli wykonujesz obowiązki na podstawie umowy-zlecenia, znaczenie ma również Twój wiek oraz to, czy posiadasz status studenta. Aby ustalić wymiar zarobków netto, możesz skorzystać z zaawansowanych opcji kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl (np. kalkulator ZUS pracodawcy, różny poziom wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach itd.).