Kariera w handlu – sprawdź, ile możesz zarobić

Praca w charakterze przedstawiciela handlowego to zajęcie dla ludzi o określonych predyspozycjach i cechach charakteru. Aby zrobić karierę w handlu, trzeba wykazać się nie tylko doskonałą znajomością branży i produktów, ale też umiejętnością organizacji pracy własnej i cechami osobowości, które pomogą w nawiązywaniu dobrych relacji. To w dużej mierze od doświadczenia i przygotowania merytorycznego zależy wysokość zarobków na tym stanowisku.

Handlowiec IT

Specjalista ds. handlowych w zakresie sprzedaży usług IT to bez wątpienia zawód z przyszłością. Już teraz jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby posiadające umiejętności sprzedażowe i wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu. Handlowiec IT na co dzień wykonuje obowiązki, takie jak:

  • przygotowywanie ofert handlowych w oparciu o zgłaszane przez klientów potrzeby i oczekiwania,
  • prowadzenie rozmów handlowych,
  • doradztwo w zakresie dostosowywania optymalnych rozwiązań dla potrzeb danej firmy,
  • wsparcie sprzedażowe i posprzedażowe,
  • współpraca z innymi działami firmy w zakresie wdrażania nowych rozwiązań, produktów i usług oraz obsługi eksploatacyjnej.

Przeciętne zarobki na stanowisku handlowca IT wynoszą 5,8 tys. zł brutto. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia pracownicy otrzymują benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, dofinansowanie do zajęć sportowych, służbowy samochód i telefon, które można wykorzystywać do celów prywatnych. Rozbudowany i ciekawy program motywacyjny dla sprzedawców jest czynnikiem, na który wielu handlowców zwraca uwagę podczas poszukiwania nowego pracodawcy.

Zarobki przedstawicieli zawodów związanych z handlem można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/ 

Praca handlowca – fakty i mity

Handlowiec – doradca techniczny

Doskonała wiedza produktowa to podstawa w przypadku pracy na stanowisku handlowca – doradcy technicznego. Kontrahenci liczą na jego fachowe i rzetelne doradztwo, zwracają się do niego, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane na przykład z użytkowaniem zakupionego produktu. Do jego obowiązków należy także przygotowywanie ofert dopasowanych do indywidualnych oczekiwań klientów, raportowanie swoich działań oraz dbanie o utrzymanie dobrych relacji z kontrahentami. Zarobki handlowca specjalizującego się w doradztwie technicznym wynoszą przeciętnie 6,3 tys. zł brutto. Popularne benefity na tym stanowisku to: służbowy telefon i samochód do celów prywatnych, prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie na życie.

Przedstawiciel handlowy - handlowiec (artykuły spożywcze / alkohol / tytoń)

Handlowcy zatrudnieni w branżach związanych z dystrybucją artykułów spożywczych, alkoholu i tytoniu stanowią wysoki odsetek wśród przedstawicieli handlowych. Co za tym idzie - muszą liczyć się ze sporą konkurencją. Aby dotrzeć ze swoją ofertą do nowych kontrahentów i przekonać ich do nawiązania współpracy, potrzeba nie tylko pełnego profesjonalizmu i rzetelności, ale też doskonale rozwiniętych umiejętności negocjacyjnych.

Jakie cechy powinien posiadać idealny handlowiec?

Wysokość wynagrodzenia przedstawicieli handlowych działających w opisywanym obszarze jest w dużej mierze uzależniona od ich skuteczności i efektywności. Przeciętna pensja na tym stanowisku wynosi 5,5 tys. zł brutto.

Praca pełna wyzwań, która daje możliwość rozwoju i nawiązywania cennych kontaktów - to marzenie wielu pracowników. Przedstawiciele handlowi mają okazję mierzyć się z ciekawymi wyzwaniami na co dzień, co - oprócz dobrych zarobków - jest jednym z głównych powodów przemawiających za tym, że warto podjąć pracę w tym zawodzie.

Przedstawiciel handlowy - sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!