Czego dowiesz się z artykułu?
• Kasa zapomogowo-pożyczkowa – jak działa?
• Jak można się ubiegać o pożyczkę z kasy zapomogowo-pożyczkowej?
Głównym celem kasy zapomogowo-pożyczkowej jest udzielanie jej członkom pomocy w formie pożyczek i zapomóg, których wysokość jest określona w regulaminie kasy zapomogowo-pożyczkowej. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak to działa.
Kasa zapomogowo-pożyczkowa – jak działa?
Jeśli zamierzasz przystąpić do kasy zapomogowo-pożyczkowej, przygotuj się na złożenie stosownej deklaracji i wniesienie jednorazowej opłaty, której wysokość jest ustalana w zależności od kasy (np. 1% wysokości stałego wynagrodzenia). Wpisowe ma charakter bezzwrotny, dlatego jeśli zdecydujesz się zrezygnować z członkostwa, nie otrzymasz zwrotu pieniędzy. Po złożeniu deklaracji zarząd podejmuje uchwałę o przyjęciu Cię do grona członków kasy. Rozpatrzenie Twojego podania musi nastąpić w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia.
1 stycznia 2019 r. definicja osoby, która może być członkiem kasy, została rozszerzona: może to być już nie tylko etatowy pracownik firmy, ale też osoby wykonujące pracę wynagradzaną na innej podstawie niż stosunek pracy. Warto również pamiętać, że w każdym zakładzie pracy może działać tylko jedna kasa zapomogowo-pożyczkowa.
Przynależność do kasy zakłada obowiązek wnoszenia comiesięcznych wpłat, których wysokość jest określona w regulaminie kasy. Wszystkie wkłady są księgowane na Twoim koncie, pozostają Twoją własnością i składają się na Twój nieoprocentowany kapitał. Zadeklarowana kwota zwykle jest automatycznie potrącana z Twojego wynagrodzenia i przekazywana na konto kasy. Jak odzyskać pieniądze z kasy zapomogowo-pożyczkowej? Wystarczy, że poprosisz o skreślenie swojego nazwiska z listy członków, a zebrane przez Ciebie pieniądze zostaną przekazane na podane konto bankowe.
Poznaj także sposoby na przeliczenie pensji brutto na netto.
Jak można się ubiegać o pożyczkę z kasy zapomogowo-pożyczkowej?
Comiesięczne wpłacanie wkładu własnego uprawnia członków do korzystania z nieoprocentowanych pożyczek z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Ile można pożyczyć z kasy? Wysokość udzielanej pożyczki i termin jej zwrotu zależą przede wszystkim od możliwości finansowych kasy, a także od zapisów zawartych w jej regulaminie.
Rata zadłużenia, oczywiście jeśli wysokość wynagrodzenia na to pozwala, jest automatycznie pobierana z wynagrodzenia pracownika i przekazywana na konto kasy. Dzięki temu nie musisz pamiętać o regularnym spłacaniu rat.
Dowiedz się więcej na temat zarobki a zdolność kredytowa.
Skorzystanie z kasy zapomogowo-pożyczkowej to doskonały sposób na szybką, nieoprocentowaną pożyczkę w razie nagłej potrzeby. Kasy zapomogowo-pożyczkowe są też jednym z elementów wiążących pracownika z firmą. Warto więc je zakładać i do nich przynależeć.