Policjanci, strażacy, górnicy, kaskaderzy – nie tylko te grupy zawodowe doświadczają silnego napięcia w pracy. Stres jest wpisany w różne profesje. Potrafi mobilizować do wysiłku i konsekwentnego działania, ale też osłabiać i odbierać chęć do aktywności. Ważne, żeby go rozpoznawać i zapobiegać eskalacji problemu. Warto też wiedzieć, że z wroga, jakim bywa stres, można czasem uczynić sprzymierzeńca.
Stres motywuje do działania
Kiedy jesteś zdenerwowany i/lub przestraszony, Twój organizm wydziela tzw. hormony stresu: kortyzol i adrenalinę. Kortyzol powoduje wzrost glukozy we krwi, co pobudza ciało do szybszego reagowania i wzmożonego wysiłku. Adrenalina również działa pobudzająco – na tyle, że umożliwia wykonywanie zadań, z którymi nie poradzilibyśmy sobie w zwyczajnych okolicznościach. W stresie stajemy się silniejsi i wytrzymalsi, ale… tylko na chwilę.
Zbyt duże napięcie szkodzi zdrowiu
Jeśli stres trwa długo, a kortyzol i adrenalina stale krążą w układzie krwionośnym, podwyższa się ciśnienie krwi i zwężają się naczynia krwionośne. Może to prowadzić np. do miażdżycy. W wyniku działania hormonów stresu wzrasta również poziom glukozy, która w nadmiarze wywołuje cukrzycę. Długotrwały stres jest szkodliwy i stanowi jedną z podstawowych przyczyn występowania tzw. chorób cywilizacyjnych. Zadbaj o swoje zdrowie, jeśli chcesz cieszyć się życiem. Aby Twoja codzienność była spokojniejsza, znajdź czas na regenerację. Zacznij również planować działania i nie czekaj do ostatniej chwili na realizację zadań.
9 sposobów na obniżenie stresu w pracy
Trudne i niebezpieczne zawody
Kierowcy bywają ofiarami wypadków drogowych. Górnicy pracujący kilkaset metrów pod ziemią mogą nie powrócić na powierzchnię np. ze względu na wyciek metanu lub zawalenie się podziemnego tunelu. Robotnicy budowlani giną przygnieceni ciężarem części konstrukcyjnych budynków. Piloci samolotów biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób znajdujących się na pokładzie maszyny. Zanim wybierzesz drogę zawodową, sprawdź, jakie ryzyko wiąże się z wykonywaniem konkretnej profesji. Oceń, czy jesteś wystarczająco odporny psychicznie, by wziąć na siebie ogromną odpowiedzialność i zaakceptować niebezpieczeństwo.
Przegląd najtrudniejszych zawodów świata
Jak oswoić stres?
Możesz doświadczać silnego stresu, nawet jeśli nie wykonujesz trudnego lub ryzykownego zawodu. Gwałtowna wymiana zdań ze współpracownikiem, nieprzyjemne zachowanie klienta, zbliżający się deadline, wymagające zadanie, rozmowa z przełożonym czy ocena okresowa – to tylko przykładowe sytuacje, w których potrafi pojawić się zdenerwowanie i napięcie. Warto uczyć się dystansu. Trudniejsze chwile mogą sprzyjać rozwojowi. Doświadczając niepowodzeń lub nieprzyjemności, masz okazję lepiej poznać siebie oraz uodpornić się na działanie czynników, na które nie masz wpływu.
Korzystaj z dni wolnych i odpoczywaj po pracy, jeśli chcesz „oswoić” stres i zachować równowagę psychiczną. Warto również rozważyć wybór innej drogi zawodowej, gdy czujesz, że obowiązki Cię przerastają albo panująca w firmie atmosfera niekorzystnie wpływa na Twoje samopoczucie. Jeśli w wyniku długotrwałego napięcia doświadczasz np. spadku motywacji lub dolegliwości somatycznych, takich jak bóle głowy i brzucha, zastanów się, czy poziom stresu nie jest zbyt wysoki. Określenie granicy własnych możliwości pozwala podejmować korzystne i przemyślane decyzje.
Chorujesz z powodu stresu? Odpocznij!
Długotrwałe napięcie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak np. depresja. Jeśli stres sprawia, że nie możesz normalnie funkcjonować, poszukaj pomocy lekarskiej. Możesz skorzystać ze zwolnienia, aby zregenerować siły. Jeśli podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu, będziesz otrzymywać zasiłek. Kalkulator wynagrodzenia chorobowego pomoże Ci określić jego wysokość.
Przyjmuj stres w niewielkich dawkach.