Kierowca TIR-a – czy musi znać języki obce?

Kompetencje językowe są istotnym wymogiem stawianym pracownikom zatrudnionym w transporcie międzynarodowym. W ofertach dotyczących przewozów krajowych takie umiejętności zwykle nie występują wśród kluczowych wymagań. Z drugiej strony, osoby wykonujące przewozy zagraniczne i używające języka obcego na co dzień, zarabiają więcej niż kierowcy pracujący na terenie kraju. W 2017 r. różnica wynosiła 36%.  

Kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje kierowcy

Praca na tirach nie jest zajęciem dla każdego. Osoby, które chcą ją wykonywać, powinny posiadać prawo jazdy kat. C+E, a także świadectwo kwalifikacji zawodowej. Kandydaci przechodzą testy psychologiczne i aparaturowe. Odporność na stres, wysoka zdolność koncentracji, odpowiedzialność, punktualność i predyspozycje techniczne – to najważniejsze kompetencje.

Jak zostać kierowcą tira?

Języki obce w pracy kierowcy

Zakupy, IT, Public Relations, doradztwo / konsulting, marketing, badania i rozwój, budownictwo i nieruchomości oraz finanse i nieruchomości – to branże, w których pracodawcy często oczekują od kandydatów znajomości języków obcych. W 2017 r. taki wymóg pojawił się w ok. 80% ofert z wymienionych obszarów. W czołówce zabrakło branży transportowej, ale kompetencje językowe są ważne także w tej dziedzinie i przekładają się na poziom wynagrodzeń. Kierowcy posługujący się w pracy językiem obcym zarabiali o 36% więcej niż osoby, które nie musiały wykazać się umiejętnościami lingwistycznymi. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”. W 2017 roku przeciętne miesięczne zarobki kierowcy kat. C+E (tir z przyczepą) wynosiły 6200 zł brutto. Osoby zatrudnione na tym samym stanowisku, ale w transporcie międzynarodowym, zarabiały 8600 zł brutto.

Zawód: kierowca tira – zalety i wady

Jak uczyć się języków obcych?

Rozwijanie kompetencji językowych wymaga systematyczności i samozaparcia. Można zapisać się do szkoły językowej – na zajęcia grupowe lub indywidualne albo opanować język samodzielnie, np. podczas pobytu w obcym kraju. Istnieje wiele metod nauki. Ważne, by wybrać taką, która okaże się skuteczna w konkretnym przypadku i będzie dopasowana do celu, jaki zamierzasz osiągnąć. Jeśli chcesz mówić i nie zależy Ci na dogłębnej znajomości skomplikowanych reguł gramatycznych, możesz zdecydować się np. na konwersacje z native speakerem, czyli osobą, która nie jest dyplomowanym nauczycielem, ale „naturalnym użytkownikiem” języka, którego chcesz się nauczyć. Gdy zależy Ci na opanowaniu języka angielskiego, możesz konwersować np. z Brytyjczykiem lub Amerykaninem. Dzięki temu poznasz język mówiony, ale unikniesz stresu, którego doświadczyłbyś, mieszkając w Wielkiej Brytanii lub USA. Aby doskonalić kompetencje językowe, warto także:

  • oglądać filmy i programy obcojęzyczne,
  • słuchać,
  • czytać teksty: najpierw proste i krótkie, a z czasem coraz ambitniejsze,
  • wykonywać ćwiczenia dostępne w Internecie albo w podręcznikach.