Osiągasz sukcesy? Masz ciekawe pomysły, które usprawniają pracę w firmie? Wykazujesz pełne zaangażowanie, ale nie czujesz się doceniony? W takiej sytuacji warto porozmawiać z pracodawcą na temat podwyżki. Przygotuj się do spotkania i zastanów się nad argumentami.
Jak dobierać słowa?
Podczas rozmowy z szefem zachowuj się kulturalnie. Unikaj roszczeniowości, kolokwializmów itd. Duże znaczenie ma również dobór słów, które świadczą np. o tym, że wykazujesz postawę proaktywną.
Postawa proaktywna i reaktywna w życiu zawodowym
W swoją wypowiedź warto wplatać czasowniki. Ta część mowy wskazuje na działanie i sprzyja budowaniu korzystnego wizerunku. Słowa, które pomagają w negocjacjach to m.in.:
- doskonalić
- zwiększać
- optymalizować
- modernizować
- wprowadzać
- zdobywać/pozyskiwać
- proponować
Podwyżka – co zrobić, aby ją otrzymać?
Zanim poprosisz o podwyżkę, zastanów się, czy masz wystarczająco silne argumenty. Weź pod uwagę również inne kwestie, np. kondycję finansową firmy i poziom wynagrodzeń w Twojej branży.
https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska
Szykujesz się do negocjacji podwyżki? Oto 7 rzeczy, o których musisz pamiętać
Jak negocjować podwyżkę?
Jak umotywować wniosek o podwyżkę?
Spokój i merytoryczne argumenty – to „narzędzia”, w które powinieneś się uzbroić przed spotkaniem z pracodawcą. Oto przykładowe zwroty, które warto zastosować:
- „W okresie … zrealizowałam/-em…”
Zaangażowanie w kluczowy projekt, realizowanie planów sprzedażowych/produkcyjnych, proponowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań – dzięki takim działaniom przyczyniasz się do rozwoju przedsiębiorstwa. Zatrudniający doceniają taką postawę.
- „Efektywna praca zespołu, którego jestem liderem, przyczyniła się do pozyskania X nowych klientów.”
Jesteś kierownikiem, który dba o dobre relacje w grupie i potrafi zmotywować zespół do efektywnego działania? Podkreśl ten atut, gdy ubiegasz się o wyższą pensję.
- „Uprawnienia, które zdobyłam/-em podczas studiów … umożliwiają wykonywanie obowiązków, takich jak…”
Skończyłeś studia podyplomowe lub kurs, dzięki czemu posiadasz dodatkowe kwalifikacje i możesz podjąć się nowych zadań? Zaproponuj, co mógłbyś robić dodatkowo i przedstaw swoje oczekiwania finansowe.
- „W ostatnim czasie zakres moich obowiązków poszerzył się o… Większa liczba zadań to dodatkowy wysiłek. Chciał(a)bym otrzymywać pensję adekwatną do odpowiedzialności i zaangażowania.”
Realizacja ważnego projektu sprawia, że pracujesz intensywniej niż dotychczas? Nie bój się prosić o wyższe wynagrodzenie.
- „Pracuję w firmie od Y lat. Od chwili zatrudnienia wykazuję zaangażowanie i działam wydajnie.”
Wiedza i doświadczenie sprawiają, że pracujesz efektywnie i przyczyniasz się do wzmocnienia pozycji firmy na rynku? Wnioskuj o atrakcyjniejszą pensję, jeśli Twój wkład ma duże znaczenie.