Kim chciałeś zostać w przeszłości? Sprawdź, ile dziś można zarobić

Policjant, lekarz, fryzjerka, aktorka, sprzedawca – to zawody, którymi fascynujemy się jako dzieci. Choć zwykle szybko zapominamy o marzeniach z czasów dzieciństwa, zdarza się, że je realizujemy. Warto to robić, ponieważ dzięki takiemu podejściu praca staje się pasją.  

Niektórzy odkrywają swoje życiowe powołanie na bardzo wczesnym etapie życia, a innym zajmuje to znacznie więcej czasu. Warto szukać już od najmłodszych lat. Wymarzone zawody z dzieciństwa to na przykład:

1. Nauczyciel

Dodatkowy urlop wypoczynkowy, możliwość pracy z dziećmi / młodzieżą, waloryzacja płac – to argumenty, które przekonują dorosłych do wykonywania zawodu nauczyciela. Dzieci marzą o tej profesji głównie w wyniku fascynacji charyzmatycznym pedagogiem, którego spotkały na swojej drodze. Zarobki nauczycieli zależą m.in. od stażu, a także od miejsca zatrudnienia. 3000 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela nauczania początkowego. Lektorzy języka angielskiego zarabiali przeciętnie 4900 zł brutto. Lektorzy, którzy pracowali w kilku szkołach językowych, mogli liczyć na znacznie wyższe zarobki.

2. Weterynarz

Najmłodszych fascynuje opieka nad zwierzętami. Które dziecko nie marzy o tym, by dostać od swoich rodziców szczeniaka? Maluchy czerpią radość nie tylko z zabawy ze zwierzakami, ale też chętnie im pomagają, np. lecząc ptaszki ze złamanymi skrzydłami, dokarmiając bezdomne koty itd. Uczucie do zwierząt może skutkować… ukończeniem weterynarii. 4100 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja lekarza weterynarii.

3. Żołnierz

Mali chłopcy chętnie bawią się w rycerzy, bitwę itd. Chęć niesienia pomocy i służenia ojczyźnie popycha ich w dorosłym życiu w stronę służby wojskowej. Zarobki polskich żołnierzy zależą m.in. od stopnia w hierarchii wojskowej, a także od dodatkowych umiejętności. 4874,53 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło średnie uposażenie wojskowe. Tak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ile zarabiają wojskowi

4. Policjant

Odważny stróż prawa i nieustraszony obrońca uciśnionych – taki obraz policjanta tkwi w niejednej chłopięcej głowie. Marzenie o ściganiu przestępców i czynieniu świata lepszym prowadzi część chłopców wprost do szkoły policyjnej. Ok. 5450 zł brutto – tyle wynosi przeciętne uposażenie policjanta na stanowisku detektywa / asystenta. Więcej informacji o zarobkach znajdziesz tutaj.

Zarobki w policji – od czego zależą?

5. Dziennikarz

Tropienie sensacji, wykrywanie afer, przeprowadzanie wywiadów ze sławnymi ludźmi – zawód dziennikarza wydaje się dzieciom niezwykle ciekawy i emocjonujący. 4200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku. Warto jednak zwrócić uwagę, że dziennikarze o wyrobionej renomie zarabiali znacznie więcej.

6. Fryzjer

W dziecięcych głowach często tkwi marzenie o tym, by zostać mistrzem w sztuce fryzjerskiej. Wymaga ona jednak talentu i odpowiedniego podejścia do klienta. W 2017 r. fryzjer pracujący na etacie zarabiał przeciętnie 3500 zł brutto miesięcznie. Zarobki fryzjerów, którzy posiadają bazę stałych klientów, są znacznie wyższe.

Dane dotyczące zarobków stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.