Czego dowiesz się z artykułu:
• Digital nomad – co to znaczy?
• Praca zdalna za granicą – dlaczego warto być cyfrowym nomadą?
• Żyć jak digital nomad – ile można na tym zarobić?
• Praca zdalna za granicą a podatki i opłaty – jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę?
Stabilna praca, umowa na czas nieokreślony na pełen etat, stała pensja – jak się okazuje nie każdy marzy o osiągnięciu takich celów zawodowych. Niektórym praca w biurze kojarzy się z monotonią i ograniczeniami. Z tego względu coraz więcej osób preferuje nie tyle przejście na freelance, co wręcz życie w ciągłej podróży – oczywiście z telefonem i komputerem w plecaku lub walizce.
Zastanawiasz się, jak napisać CV jako freelancer? Włącz kreator CV i stwórz profesjonalny życiorys zawodowy.
Digital nomad – co to znaczy?
Digital nomad, czyli inaczej cyfrowy nomada, to osoba, która podróżuje po świecie i jednocześnie pracuje. Zwiedza nowe miasta, kraje, poznaje lokalne tradycje i kultury, ale też ma stały kontakt z cyfrowym światem. Wysyła maile, a także komunikuje się z ludźmi za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych. Może więc wykonywać niemal tę samą pracę, co w biurze. Choć teraz, w czasach pandemii, podróżowanie jest utrudnione, spędza czas albo w Polsce, albo w miejscu, w którym czuje się najlepiej.
Czy cyfrowy nomada to freelancer? W bardzo dużej mierze tak. Według raportu przygotowanego przez Hatalska.com:
- aż 91% digital nomadów preferuje pracę w formie samozatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
- tylko 5% cyfrowych nomadów wybiera pracę na etacie u jednego pracodawcy.
Wśród cyfrowych nomadów można spotkać także właścicieli start-upów oraz przedsiębiorców.
Praca zdalna za granicą – dlaczego warto być cyfrowym nomadą?
Wolność i niezależność – to dwie najważniejsze wartości dla digital nomadów. Według nich są one znacznie ważniejsze niż stabilne zatrudnienie oraz otrzymywanie co miesiąc tej samej pensji. Wśród korzyści, które wynikają z trybu życia cyfrowego nomady, są wymieniane także:
- zwiedzanie różnych zakątków świata,
- obcowanie z nową kulturą przez dłuższy czas,
- możliwość poznania ludzi wychowanych w innej tradycji,
- nawiązywanie nowych relacji biznesowych,
- nauka języków obcych.
Przeczytaj w naszym poradniku, jaki drugi język obcy wybrać, aby mieć szansę na wyższe zarobki.
Życie jako cyfrowy nomada to także świetna nauka samodzielności i odpowiedzialności. Digital nomadzi muszą się dostosowywać do każdej sytuacji. Nie zawsze bowiem warunki sprzyjają skupieniu. Poza obowiązkami związanymi z pracą trzeba także m.in. znaleźć lokum, zapewnić sobie dostęp do internetu, rozeznać się w nowym mieście itp.
Żyć jak digital nomad – ile można na tym zarobić?
Trudno ustalić widełki wynagrodzeń cyfrowych nomadów. Jest to bowiem bardzo zróżnicowana pod kątem zawodowym grupa ludzi. Cyfrowymi nomadami mogą być osoby z branży:
- kreatywnej – graficy, montażyści, filmowcy, youtuberzy, contentowcy,
- marketingowej – piarowcy, specjaliści SEO, social media managerowie,
- administracyjnej – księgowi, wirtualni asystenci,
- IT – programiści, web developerzy, analitycy.
Zarobki digital nomada zależą także od formy zatrudnienia. Jeśli jest to praca na etacie w jednej firmie, wówczas miesięczna pensja zawsze będzie taka sama. Natomiast w przypadku freelance’u wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od liczby zleceń i firm, z którymi współpracuje nomada. Co ważne, w pracy freelancerskiej można nawiązywać nowe, zagraniczne kontakty biznesowe, co wiąże się z jeszcze wyższymi zarobkami.
Praca zdalna za granicą a podatki i opłaty – jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę?
Zarówno freelancer, jak i cyfrowy nomada, który podejmuje pracę zdalną za granicą, ale w polskiej firmie, rozlicza się ze swoich przychodów w Polsce. W przypadku samozatrudnienia należy wziąć pod uwagę standardowe koszty prowadzenia firmy:
- składki ZUS na ubezpieczenie społeczne,
- podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (PIT lub ryczałt),
- podatek VAT,
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Mimo tak wielu kosztów samozatrudnienie jest nadal bardzo atrakcyjne dla wielu młodych osób. Dodatkowo można uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej – np. z Funduszy Unijnych lub urzędu pracy.
Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej należy także wziąć pod uwagę koszty księgowości, która będzie odpowiedzialna za opłaty i fakturowanie. Do tego wszystkiego cyfrowi nomadzi muszą w wyliczeniach uwzględniać koszty życia w nowym mieście. Aby ułatwić wybór, istnieją specjalne strony podpowiadające, które kierunki są atrakcyjne dla cyfrowych nomadów. Jest to np. portal nomadlist.com, gdzie można znaleźć ranking najlepszych miast dla osób, które chcą pracować i podróżować. W rankingu są uwzględniane takie aspekty jak koszty życia, dostęp do internetu, lokalne atrakcje oraz poziom bezpieczeństwa.
Życie cyfrowego nomady to szansa na poszerzenie własnych horyzontów, odkrycie nowych miejsc, ale też na własny rozwój zawodowy. Dzięki kontaktom z innymi kulturami można nawiązać zupełnie nowe relacje biznesowe, zobaczyć, jak pracują ludzie w innych krajach, jakie mają podejście do pracy i pieniędzy. Takie doświadczenia bardzo rozwijają, a często mogą być także motywatorem do założenia większego biznesu.