Czego dowiesz się z artykułu?
• Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
• Kontrakt menedżerski – zalety i wady
• Kontrakt menedżerski – kalkulator wynagrodzenia
Kontrakt menedżerski, menadżerski czy managerski? Według językoznawców wszystkie te formy są poprawne. To ważne, aby umieć poprawnie zapisać nazwę swojego stanowiska – ale jeszcze ważniejsze jest poznanie charakteru umowy menedżerskiej, na którą się decydujesz.
Kontrakt menedżerski a umowa o pracę
To, czy wybrana forma pracy jest uważana za korzystną, zależy od potrzeb i oczekiwań pracownika zarządzającego przedsiębiorstwem w imieniu właściciela. Jeśli np. chciałbyś korzystać z płatnego urlopu, ochrony przed zwolnieniem, dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych itd., najdogodniejszą formą zatrudnienia będzie umowa o pracę. Gwarantuje ona bowiem pełnię praw pracowniczych.
| 5 korzyści z zawarcia umowy o pracę
Jeśli jednak zależy Ci na uzyskiwaniu wyższego wynagrodzenia netto i na swobodzie ustalania warunków współpracy, możesz się zdecydować na umowę menedżerską.
Kontrakt menedżerski – zalety i wady
Co to jest kontrakt managerski? To rodzaj umowy, w ramach której nie korzystasz co prawda z przywilejów pracowniczych przysługujących na etacie, ale możesz wynegocjować satysfakcjonujące warunki (o ile nie są sprzeczne z prawem). Pozwala na to swoboda zawierania umów, o której mowa w art. 353 kodeksu cywilnego (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19640160093). Choć w przypadku umów cywilnoprawnych nie obowiązują okresy wypowiedzenia zależne od stażu pracy w konkretnym przedsiębiorstwie, to można ustalić, że rozwiązanie umowy nastąpi np. w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia.
| Kontrakt cywilnoprawny – co należy wiedzieć?
W razie braku ustaleń menedżer ma prawo zakończyć współpracę z dnia na dzień (nawet z błahych przyczyn), ale musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Konieczne jest zwrócenie zleceniodawcy kosztów, które poniósł w związku z zapewnieniem warunków do realizacji umowy. Menedżer kontraktowy nie ponosi konsekwencji materialnych, gdy zrywa umowę, np. ze względu na chorobę lub inne ważne okoliczności.
Pracując na kontrakcie, poświęcasz pracy tyle czasu, ile to konieczne. Nie spędzasz w firmie 8 godzin dziennie. Jednego dnia możesz pracować np. przez 2 godziny, a kolejnego – przez 10 godzin. To sprzyja łączeniu kilku rodzajów aktywności zawodowej. Nie ma tu jednak określonych norm czasu pracy (8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo).
Kontrakt menedżerski – kalkulator wynagrodzenia
Wynagrodzenie uzyskane na podstawie kontraktu menadżerskiego jest opodatkowane na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910800350). Jeśli umowa nie posiada cech stosunku pracy, może podlegać obowiązkowemu składkowaniu, tak jak umowa-zlecenie.
Umowa zlecenie – jakie składki ZUS?
Zastanawiasz się, ile będziesz zarabiać na kontrakcie managerskim? Kalkulator pomoże Ci dokonać odpowiednich obliczeń. Aby sprawdzić wysokość pensji netto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.
Kontrakt menedżerski ma swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem pracy na jego podstawie dokładnie rozważ wszystkie kwestie. Może się jednak okazać, że to właśnie ten rodzaj umowy najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.