Kto ma szansę zarobić więcej?

Badania nie pozostawiają wątpliwości - więcej zarabiają ci, którzy… regularnie proszą o podwyżkę. Dane te pewnie nie są specjalnie odkrywcze, ale dają do myślenia. Dlatego jeśli od dawna czekasz, aż szef sam zaproponuje Ci zmianę wynagrodzenia, zachęcamy - weź sprawy w swoje ręce! I radzimy, jak się do tego zabrać.

Dlaczego nie negocjujemy?

Badania serwisu PayScale jasno pokazują - większą szansę na wyższe zarobki mają Ci, którzy je negocjują. Dlaczego więc nie wszyscy to robią? Badanie odkrywa powody, dla których nie chodzimy po podwyżkę.

Pracownicy nie negocjują, bo:

  • czują się niekomfortowo, rozmawiając o zmianie pensji,
  • nie chcą być postrzegani jako osoby nachalne,
  • boją się stracić pracę,
  • są zadowoleni ze swojej pensji.

Jeśli jednak Wy nie do końca jesteście usatysfakcjonowani wysokością Waszego wynagrodzenia, zachęcamy do negocjacji.

Szefie, poproszę podwyżkę!

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, mamy dla Ciebie 3 podstawowe zasady negocjacyjne.

1.Podejdź do negocjacji

Przede wszystkim zbierz się na odwagę i zacznij rozmowę na ten temat z szefem. Czekanie aż propozycja zmiany Twojego wynagrodzenia wyjdzie od niego, może sprawić, że Twoja pensja będzie latami na tym samym poziomie.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni moment. Może z sukcesem zakończyłeś właśnie trudny projekt? Dostałeś pozytywne wyniki oceny rocznej? Umów się z szefem na spotkanie i przedstaw swoją propozycję.

2. Uargumentuj

Istnieje szansa, że szef zgodzi się od razu. Ale być może - co bardziej prawdopodobne - będzie chciał usłyszeć argumenty, którymi udowodnisz, że zasługujesz na podwyżkę. Dlatego przygotuj listę swoich osiągnięć, pokaż jak przyczyniasz się do sukcesu firmy czy działu i zaznacz, na jakich polach jesteś ceniony przez innych pracowników.

Sprawdź też, ile zarabiają specjaliści na podobnych stanowiskach w Twojej branży. W tym celu skorzystaj z serwisu www.zarobki.pracuj.pl i przekonaj się, czy Twoje wynagrodzenie nie odbiega od standardów rynkowych - jeśli tak, będziesz miał kolejny mocny argument za podwyżką.

3. Przygotuj plan B i C

Nie ma co się oszukiwać - negocjacje nie są rzeczą łatwą i niekonieczne pójdą po Twojej myśli. Szef może powiedzieć, że się starał, ale nie od niego to zależy i z wyższego wynagrodzenia nici. Co wtedy? Negocjuj to, co zależy od szefa! Może wywalczysz dodatkowe dni pracy z domu? Wyjazd na ciekawą branżową konferencję? Udział w międzydziałowym, rozwijającym projekcie kosztem oddania innego zadania młodszemu koledze? Pamiętaj, że negocjować można nie tylko pieniądze!

Co jeśli plan B również nie wypali? Albo musisz pogodzić się z wysokością swojej pensji, albo … wdrożyć plan C i zacząć rozglądać się za nową pracą. Badania pokazują, że właśnie podczas zmiany pracy możesz zyskać najwięcej jeśli chodzi o wynagrodzenie. Dlatego już dziś zajrzyj na www.pracuj.pl i zobacz, kogo w Twojej branży obecnie szukają pracodawcy. Może właśnie kogoś takiego jak Ty?