Kto najczęściej pracuje na podstawie umowy-zlecenia?

Osoba pracująca na podstawie umowy-zlecenia nie otrzymuje wynagrodzenia za konkretne rezultaty swoich działań. Jako zleceniobiorca zobowiązujesz się do wykonania określonych czynności prawnych. Umowy cywilnoprawne często podpisują opiekunki, ochroniarze i kelnerzy.

Architekt tworzący projekt domu, muzyk piszący utwór, pisarz tworzący opowiadanie – takie osoby mogą pracować na podstawie umowy o dzieło. Umowę-zlecenie zawiera się często w przypadku stanowisk, takich jak:

  • Niania / opiekun dziecięcy – 2800 zł brutto

Osoba, która studiuje pedagogikę i chce rozpocząć aktywność zawodową, może np. dorywczo pracować w żłobku. To korzystne rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się nad słusznością wyboru drogi zawodowej. Gdy interesuje Cię praca z dziećmi, możesz również zostać nianią i spędzać czas np. z jednym maluchem.  

6 aspektów ważnych przy zatrudnianiu niani

  • Ochroniarz – 2900 zł brutto

Pracownik ochrony otrzymuje wynagrodzenie za zapewnianie bezpieczeństwa podczas imprezy masowej lub pilnowanie mienia. Liczba przepracowanych godzin zależy od miejsca pracy, specyfiki wydarzenia i potrzeb klientów.

  • Kelner – 3000 zł brutto

Obsługa klientów restauracji lub firmy cateringowej może być stałą pracą lub dorywczym zajęciem. Kelner pracuje w konkretnym lokalu. Może też uczestniczyć w wybranych przez siebie eventach, takich jak gale, bankiety itp. Oprócz wynagrodzenia pracownicy obsługi otrzymują napiwki. W sezonie, w dużej miejscowości turystycznej kelner może zarobić ponad 5000 na rękę miesięcznie. Tak wynika z danych Pracuj.pl.

  • Recepcjonista – 3100 zł brutto

Aby dorywczo wykonywać obowiązki recepcjonisty/recepcjonistki w hotelu, przychodni, klubie fitness itd., nie trzeba zawierać umowy o pracę. Może to być zajęcie wykonywane np. przez studentów.

Aplikuj bez CV, część ogłoszeń na to pozwala:

Aplikuj bez CV! Część ogłoszeń na to pozwala

Ustalenie stosunku pracy

Wykonujesz obowiązki kelnera na podstawie umowy-zlecenia, ale nie masz swobody w zakresie wyboru czasu pracy i wypełniasz polecenia przełożonych? Jeśli tak, możesz być w rzeczywistości pracownikiem etatowym, któremu przysługuje prawo do płatnego urlopu, dodatku za nadgodziny itd. W takiej sytuacji można złożyć do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Może to zrobić również przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.     

Jak ustalić stosunek pracy?

Wynagrodzenie zleceniobiorcy – jak obliczyć?

Praca na podstawie umowy-zlecenia nie musi być płatna – wynagrodzenie lub jego brak zależy od ustaleń stron. Pensja zleceniobiorcy jest opodatkowana. W większości przypadków osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia jest obowiązkowo zgłaszana do wszystkich ubezpieczeń z wyjątkiem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie odprowadza się składek ZUS od płacy wykonawcy zlecenia, który nie ukończył 26 lat i jest studentem. Kalkulator umowy-zlecenia money pomoże Ci określić różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto – w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujesz.  

Wynagrodzenie na umowie-zleceniu - ABC