Mechatronik – jak nim zostać?

Mechatronik to bez wątpienia zawód z przyszłością. Specjaliści mogą liczyć na dobre zarobki i pracę pełną wyzwań i ciekawych doświadczeń. Potrzeba wielu umiejętności i sporej wiedzy, aby wykonywać ten zawód, ale wysiłek włożony w zdobycie odpowiednich kompetencji na pewno się opłaci. 

Mechatronik – krótka charakterystyka zawodu

Mechatronik jest osobą, która specjalizuje się w obsłudze urządzeń służących do sterowania innymi urządzeniami. Konieczna jest więc wiedza z zakresu informatyki, mechaniki i elektroniki, którą można zdobyć na studiach. Warto angażować się w różnego rodzaju szkolenia i programy stażowe już na etapie nauki, ponieważ pracodawcy doceniają kandydatów posiadających już jakieś doświadczenie. 

Jak wybrać staż dla siebie?

Gdzie mechatronik może znaleźć zatrudnienie?

Możliwości znalezienia pracy dla techników i inżynierów mechatroników są dość szerokie, ponieważ bardzo wiele punktów usługowych, fabryk i ośrodków przemysłowych wykorzystuje maszyny sterowane przez komputery lub inne urządzenia. Zapotrzebowanie na takich fachowców zgłaszają między innymi warsztaty samochodowe, stacje badawcze, hale produkcyjne, punkty serwisowe czy laboratoria. Na to, ile zarabia mechatronik, duży wpływ ma właśnie miejsce zatrudnienia oraz posiadane przez niego doświadczenie i umiejętności. Dobry fachowiec, oprócz specjalistycznej wiedzy, musi mieć również określone cechy osobowości, wśród których najważniejsze wydają się:

  • dokładność i skrupulatność;
  • umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów;
  • cierpliwość;
  • dociekliwość;
  • gotowość do pracy w trudnych warunkach;
  • ciekawość i chęć zdobywania wiedzy;
  • zainteresowanie nowinkami technologicznymi.

Tak jak w każdym innym zawodzie, również w przypadku stanowiska mechatronika ważna jest świadomość swoich mocnych i słabych stron. Praca nad sobą zawsze prowadzi do rozwoju i poszerzania perspektyw.

Rozwijaj swój potencjał, zamiast skupiać się na wadach

Jeden zawód – wiele możliwości

Ukończenie kierunku: mechatronika na poziomie szkoły średniej lub wyższej daje naprawdę wiele możliwości rozwoju zawodowego. Przybywa miejsc, w których korzysta się z maszyn i urządzeń wymagających specjalistycznej obsługi, więc i zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie będzie wzrastać. Świadomy wybór drogi zawodowej to pierwszy krok do sukcesu. Reszta to wytrwałość, ciężka praca i entuzjazm.