Młody dobrze zarobi? To możliwe!

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że początek kariery nie zawsze wiąże się z niskimi zarobkami. Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem mogą liczyć na przeciętne pensje powyżej 3000 zł netto – jak ma to miejsce chociażby w przypadku początkujących pracowników odpowiedzialnych za doradztwo i konsulting czy programistów zajmujących się rozwojem oprogramowania.

Początek kariery zawodowej związany jest z brakiem doświadczenia, a co za tym idzie kojarzy się z niewysokimi zarobkami. I rzeczywiście, w większości przypadków osoby dopiero wchodzące na rynek pracy często nie mogą liczyć na pensje zbliżone lub równe średniej krajowej. Jednak istnieją wyjątki.

O tym na jakie wynagrodzenie możemy liczyć decyduje popyt i stopień naszej specjalizacji. Istnieją specjalności bardzo poszukiwane na rynku pracy. Wtedy decydującym czynnikiem staje się nie nasz staż pracy, a wykształcenie i umiejętności. Nie ma co ukrywać, że na stracie łatwiej mają osoby o wykształceniu ścisłym, związanym z IT, finansami, przetwarzaniem danych – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

IT – dobre na start

Osoby w wieku 26 lat lub młodsze, z doświadczeniem na stanowisku nie przekraczającym roku, największe szanse na wysokie zarobki mają w obszarach związanych z finansami, IT, analizami biznesowymi i finansowymi. Na czele stawki znajduje się doradztwo i konsulting, początkujący z tego obszaru mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 3 500 zł netto miesięcznie.

Bardzo podobna pensja proponowana jest informatykom odpowiedzialnym za rozwój oprogramowania, a specjalizującym się w zarządzaniu projektem – przeciętne wynagrodzenie dla młodych pracowników wynosi 3 240 zł netto. Przeciętne wynagrodzenia powyżej 2500 zł na rękę mogą otrzymywać także początkujący pracownicy odpowiedzialni za:

  • bezpieczeństwo i audyt IT (2 890 zł netto),
  • rozwój oprogramowania w obszarze analiza biznesowa (2 816 zł netto) oraz programowanie (2 678 zł netto),
  • młodzi pracownicy sektora badań i rozwoju w specjalności związanej z tworzeniem tzw. hurtowni danych oraz Business Intelligence (2 980 zł netto).

Finanse również w cenie

Na dobre wynagrodzenia mogą także liczyć pracownicy związani z finansami. W bankowości najwyżej ceni się początkujących pracowników od bankowości inwestycyjnej oraz analizy ryzyka – z przeciętnymi zarobkami na poziomie 2800 zł netto. Podobnego wynagrodzenia mogą spodziewać się młodzi pracownicy z obszaru finanse/ekonomia zajmujący się rynkami kapitałowymi i kontrolingiem. Taka sama pensja proponowana jest tym początkującym specjalistom z obszaru ubezpieczeń, którzy odpowiadają za analizy, ryzyko lub aktuariat.

Wśród młodych pracowników zarabiających w granicach 2 700 – 2 500 zł netto znajdują się:

  • inżynierowie motoryzacji i lotnictwa,
  • marketingowcy odpowiedzialni za zarządzanie produktem i marką,
  • osoby odpowiedzialne za HR.

Dobre zarobki tuż po studiach wymagają wysiłku…

… najlepiej już w trakcie nauki. Jak od lat podkreślają rekruterzy, dyplom wyższej uczelni to dzisiaj stanowczo za mało. Pracodawcy, przyjmując świeżo upieczonego absolwenta (czy nawet studenta ostatnich lat), liczą, że zdobywał on w trakcie studiów doświadczenie na stażach czy praktykach. Poszukują ludzi, którzy mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, oswoili się z życiem firmy, potrafią pracować w grupie, a w dodatku są samodzielni i zaangażowani. Takim kandydatom są także w stanie zapłacić więcej. Tym bardziej o pierwsze doświadczenia zawodowe najlepiej postarać się jak najwcześniej – doskonałym miejscem, by zacząć, są targi pracy organizowane przede wszystkim w ośrodkach akademickich.

Oto rekomendowane targi pracy. Możecie się na nich spotkać także z Pracuj.pl!Dodatkowo na Absolvent Talent Days zapraszamy do skonsultowania z nami swojego CV– na pewno przyda się wszystkim, którzy myślą o pierwszej pracy. W czasie tych targów będziecie także mogli wziąć udział w warsztacie dotyczącym skutecznego negocjowania zarobków! Zapraszamy!