Mobilność zawodowa – czy Polacy chętnie zmieniają pracę dla wyższych zarobków?

33% badanych Polaków deklaruje zmianę pracy w ciągu ostatnich 2 lat, a 36% obecnie aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia – tak wynika z badania Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”. Zjawisko mobilności zawodowej osłabło na krótką chwilę z powodu wybuchu pandemii, ale szybko wróciło na wysoki poziom. Sprawdź, jak perspektywa wyższych zarobków i inne powody wpływają na to, że Polacy decydują się na zmiany w swoim życiu zawodowym.

Czego dowiesz się z artykułu?

Mobilność zawodowa – definicja
Na czym polega mobilność zawodowa w różnych grupach wiekowych?
Mobilność na rynku pracy a zarobki
Mobilność zawodowa w Polsce a pandemia koronawirusa

Mobilność zawodowa – definicja

Mobilność zawodowa oznacza gotowość do zmiany pracy, zawodu lub nawet miejsca zamieszkania, w celu podjęcia nowego zatrudnienia. To pojęcie związane jest również z doskonaleniem i poszerzaniem swoich umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w szkoleniach. Osoba mobilna zawodowo jest elastyczna i dostosowuje się do wymogów zmieniającej się gospodarki.

| 6 oznak, że należy już zmienić pracę

Na czym polega mobilność zawodowa w różnych grupach wiekowych?

Według raportu „Nowe oblicza pracy” (maj 2022), 36% respondentów poszukuje obecnie nowej pracy. Aktywność ta realnie pokrywa się z przekonaniami na temat różnych etapów kariery zawodowej. Pracy poszukuje zatem:

  • 51% Polaków wchodzących na rynek pracy (18-24 lat),
  • 40% osób w wieku 25-34 lat,
  • 41% badanych w wieku 35-44 lat,
  • 26% Polaków na dojrzałym etapie kariery (45-65 lat).

Co ciekawe, bardzo duży odsetek badanych osób (aż 86%) deklaruje, że gdyby otrzymali nową, atrakcyjną ofertę pracy, zastanowiliby się nad jej przyjęciem – mimo że niekoniecznie aktywnie szukają pracy.

| Mobilność zawodowa Polaków. Badanie Pracuj.pl

Mobilność na rynku pracy a zarobki

Nietrudno się domyślić, że najważniejszą motywacją do zmiany są wyższe zarobki. Aż 65% badanych wskazało ten czynnik na pierwszym miejscu swojej listy priorytetów. Co ważne, zadowolenie w kwestiach finansowych często jest też głównym powodem pozostawania w stosunku pracy z obecną firmą (41% wskazań).

Co to mobilność zawodowa wiedzą także pracownicy, którzy:

  • nie mają możliwości awansu (23% badanych),
  • czują się niedocenieni (również 23%),
  • chcą zmienić branżę lub zawód (18%),
  • uważają, że w obecnej firmie panuje zła atmosfera (17%),
  • mieszkają daleko od obecnego miejsca pracy i chcą zaoszczędzić czas na dojazdach (12%),
  • chcą pracować zdalnie, ale w obecnej firmie nie mogą tego robić (9%).

| Oferty pracy zdalnej – w jakiej branży szukać? Najczęstsze zawody wykonywane w ramach home office

Mobilność zawodowa w Polsce a pandemia koronawirusa

Wiesz już, co to jest mobilność zawodowa i jakie są jej przyczyny. Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa, która niemal zamroziła rynek pracy, skutecznie zniechęci pracowników do aktywnego rozglądania się za nową posadą. Tymczasem według raportu Pracuj.pl co trzeci ankietowany zadeklarował, że zmienił miejsce zatrudnienia w ciągu dwóch lat pandemii (od marca 2020 do marca 2022). Jak widać, motywacja wielu Polaków do zmiany pracy jest silniejsza niż strach przed zmianami w gospodarce.

| Wynagrodzenie a koronawirus. W których branżach pracownicy stracili, a w których zyskali?

Dzisiejszy rynek pracy charakteryzują zmienność i dynamika, które skutecznie zachęcają pracowników do poszukiwania zatrudnienia na warunkach lepszych niż dotychczas. Jeśli i Tobie nie odpowiadają zarobki lub inne kwestie związane z obecną pracą, otwórz się na zmiany i daj sobie szansę na większą satysfakcję zawodową!