Najciekawsze benefity na świecie

Wiele firm, chcąc pozyskać do pracy wartościowych fachowców, kusi ich nie tylko wysoką pensją, ale też dodatkowymi korzyściami. Dla specjalistów, którzy mogą przebierać w atrakcyjnych ofertach, to właśnie ciekawe i niestandardowe benefity często decydują o wyborze nowego pracodawcy. 

Przegląd najciekawszych benefitów z całego świata

Na nietypowy, ale – trzeba przyznać – bardzo praktyczny pomysł wpadły firmy: S.C. Johnson, Zappos i Evernote. Polega on na wspomaganiu podwładnych w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pracownicy mogą korzystać między innymi z usług konsjerża albo serwisu sprzątającego, a także – jak w przypadku benefitów firmy Zappos – darmowej myjni samochodowej bądź mechanika. 

Równie oryginalnym podejściem do pozapłacowego systemu motywowania i wspierania pracowników wykazał się indyjski oddział firmy Canon. Zatrudnieni tam pracownicy, którzy zmagają się z różnego rodzaju rozterkami i problemami natury osobistej, mogą skorzystać ze wsparcia darmowego, osobistego doradcy. Pracodawcy w Japonii poszli o krok dalej. W Kraju Kwitnącej Wiśni nikogo nie dziwią tak zwane „urlopy złamanego serca”. Udziela się ich osobom, które przeżyły miłosny zawód i potrzebują czasu na to, by dojść do równowagi psychicznej. 

Dodatkowe, płatne urlopy, które są udzielane pracownikom, by mogli zadbać o siebie i własny rozwój albo po prostu porządnie wypocząć, stanowią element systemu gratyfikacji pracowników również w Wielkiej Brytanii i Australii. W Zjednoczonym Królestwie szczególną popularnością cieszy się tak zwany „Botox Leave”, podczas którego pracownicy mają okazję zadbać o atrakcyjny wygląd. Ta forma wypoczynku może polegać zarówno na zmianie fryzury, jak i poddawaniu się zabiegom odnowy biologicznej czy operacjom plastycznym. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby. W Australii lojalni pracownicy, którzy są zatrudnieni w jednej firmie 15 lat i więcej, mogą liczyć na dodatkowy, płatny, trwający 13 tygodni urlop. Benefity bardzo pozytywnie wpływają nie tylko na motywację, ale też ogólny poziom samopoczucia pracowników. Dzięki nim czują się cenieni i potrzebni.

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Benefity w Polsce

W Polsce, jeśli chodzi o pozapłacowe świadczenia dla pracowników, przeważają:

  • prywatna opieka medyczna,
  • dofinansowanie do szkoleń,
  • dofinansowanie do urlopów,
  • dofinansowanie zajęć sportowych.

Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity!

Poszukując zatrudnienia, warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści oferowane przez różnych pracodawców. Mogą one nie tylko wpłynąć pozytywnie na domowy budżet, ale też polepszyć jakość życia i pomóc w zachowaniu work-life balance.