Najpopularniejsze języki na rynku pracy – jaki drugi język obcy wybrać?

Polscy pracownicy mają świadomość, że aby dobrze zarabiać, warto znać więcej niż jeden język obcy. Według badań przeprowadzonych przez IBRiS 86% Polaków uważa, że znajomość drugiego języka obcego znacznie ułatwiłaby im znalezienie dobrze płatnej pracy. Niestety ta świadomość nie idzie w parze z dalszymi działaniami. Aktywnym uczeniem się drugiego języka obcego może się poszczycić zaledwie 3% badanych. Tymczasem sposobów na naukę języka jest bardzo dużo. Jakie języki warto szczególnie wziąć pod uwagę i jak rozwijać zdolność porozumiewania się nimi?

Czego dowiesz się z artykułu?

Najpopularniejsze języki obce – jaki drugi język obcy wybrać?
Czy najpopularniejszy znaczy najbardziej opłacalny?
Dofinansowanie do nauki języków obcych – jak uczyć się drugiego języka obcego?

Angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem obcym. Jego naukę rozpoczyna się już zazwyczaj w podstawówce. Znajomość angielskiego jest często nie tyle dodatkiem, co koniecznością na rynku pracy. Obecnie na wielu stanowiskach, już nie tylko kierowniczych, jednym z wymagań jest znajomość angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Aby móc się wyróżnić na rynku pracy, jest więc potrzebny drugi język obcy.

Najpopularniejsze języki obce – jaki drugi język obcy wybrać?

Na rynku pracy bardzo ceni się umiejętność biegłego posługiwania się niemieckim, rosyjskim oraz francuskim. Kraje, w których używa się tych języków, są dla Polski ważnymi partnerami handlowymi.

Dodatkowo liczba zagranicznych firm działających w Polsce stale rośnie. Według danych zgromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej w listopadzie 2020 r. działało 7247 spółek, w  których jednym z udziałowców jest niemiecka firma lub obywatel Niemiec. W samym 2020 r. firm z niemieckim kapitałem powstało 271. Praca w takiej organizacji często wiąże się z koniecznością nawiązywania kontaktów zagranicznych w języku klienta.

W jakich branżach są poszukiwani pracownicy ze znajomością najpopularniejszych języków? Sprawdź:

 • język niemiecki – transport, spedycja, logistyka, budownictwo, łańcuch dostaw,
 • język rosyjski – transport, usługi celne, zaopatrzenie, branża budowlana,
 • język francuski – administracja biurowa, bankowość korporacyjna, call center.

Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl mediana wynagrodzeń dla osób biegle posługujących się językiem obcym to:

 • główny księgowy – 14 000 zł brutto (bez znajomości języka – 12 000 zł brutto),
 • kierownik budowy – 13 000 zł brutto (bez znajomości języka – 10 000 zł brutto),
 • doradca podatkowy – 11 000 zł brutto (bez znajomości języka – 9000 zł brutto),
 • SEM specialist – 7400 zł brutto (bez znajomości języka – 6500 zł brutto),
 • specjalista ds. BHP – 6300 zł brutto (bez znajomości języka – 5400 zł brutto),
 • copywriter – 6400 zł brutto (bez znajomości języka – 5300 zł brutto).

Znalazłeś ciekawą ofertę pracy, w której wykorzystasz swoją znajomość języka obcego? Sprawdź, ile dokładnie będziesz zarabiać. Włącz kalkulator wynagrodzeń, aby obliczyć kwotę netto.

Czy najpopularniejszy znaczy najbardziej opłacalny?

Znajomość języka niemieckiego, francuskiego lub rosyjskiego pozwala zdobyć większą pensję, a także zwiększa szanse na zatrudnienie w wielu branżach. To jednak nie oznacza, że tylko te języki są w Polsce najbardziej cenione.

Jak się okazuje, znajomość mało popularnego języka może być jeszcze bardziej istotna. Jak wynika z publikacji na stronie lingroom.pl, wynagrodzenie pracownika, który wykaże się znajomością języka fińskiego lub duńskiego, może być wyższe o 53% względem osoby znającej tylko język angielski. Umiejętność posługiwania się językami skandynawskimi zyskuje na znaczeniu. To kompetencja ceniona nie tylko w biurach tłumaczeń, ale też pośród innych pracodawców. Każdego roku rośnie wartość wymiany handlowej między Polską a Szwecją. Wzrasta więc popyt na pracowników w branży wymiany towarów, którzy potrafią posługiwać się językami skandynawskimi.

Wysokie prawdopodobieństwo podwyżki może przynieść także znajomość języka:

 • arabskiego – Polska jest np. cenionym partnerem handlowym z krajami arabskimi na rynku cukierniczym,
 • chińskiego – ten język przyda się zwłaszcza w korporacjach z chińskim kapitałem, które są związane z nowymi technologiami, inżynierią itp.,
 • japońskiego – również przyda się w branży związanej z technologią, robotyką, motoryzacją itp.

Znajomość drugiego języka obcego może się także przydać, jeśli będziesz chciał rozpocząć pracę poza Polską, w zagranicznej firmie. Przeczytaj nasz artykuł: „Najlepsze miasta świata
dla osób poszukujących nowego zatrudnienia” i dowiedz się, gdzie szukać pracy.

Dofinansowanie do nauki języków obcych – jak uczyć się drugiego języka obcego?

Aby nauczyć się nowego języka obcego, trzeba przede wszystkim poznawać nowe wyrazy, osłuchiwać się z brzmieniem słów i ćwiczyć wymowę. Nie istnieje jedna instrukcja dla każdego języka, która by wskazywała, ile czasu musi minąć, aby nauczyć się nowego języka. Najważniejsze są regularność i stały kontakt z mową.

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają się nauczyć nowego języka. Co ważne – spora część z nich jest  darmowa lub kosztuje niewiele. Zanim zdecydujesz się na kurs, możesz np. oglądać filmy w danym języku i z polskimi napisami. Dobrym pomysłem jest także czytanie książek w języku, którego chcesz się nauczyć. Każdy użytkownik smartfona ma także dostęp do przynajmniej kilkunastu bezpłatnych aplikacji językowych, pozwalających poznać podstawy.

Co zrobić dalej, gdy pierwszy kontakt z językiem został już nawiązany?

 1. Zadbaj o dalszy rozwój znajomości języka. Zapisz się na kurs. Wiele szkoleń jest obecnie prowadzonych zdalnie.
 2. Jeśli jesteś już zatrudniony w firmie, zapytaj, czy pracodawca oferuje dofinansowanie do nauki języków obcych. Dzięki temu będziesz mógł otrzymać pełny lub częściowy zwrot kosztów.
 3. Jeśli Twój pracodawca nie przewiduje dofinansowania do nauki języka, sam wyjdź z taką inicjatywą. Umów się na rozmowę ze swoim przełożonym i poinformuj go o swoich planach. Koniecznie przygotuj wcześniej listę korzyści dla pracodawcy, które będą się wiązać z Twoją nauką języka obcego.

Znasz przynajmniej dwa języki obce i zastanawiasz się, jak umieścić informację o nich w swoim życiorysie zawodowym? Włącz kreator CV i stwórz dokument, na który zwrócą uwagę Twoi potencjalni pracodawcy.

 

Niemiecki, rosyjski, francuski – to najpopularniejsze na rynku pracy języki, których znajomość otworzy Ci drogę do wielu stanowisk. Poza nimi warto także rozważyć znajomość mniej znanych języków, np. japońskiego czy duńskiego. Jednak bez względu na to, który język wybierzesz, warto żebyś potrafił się nim biegle posługiwać. Poza samodzielną nauką rozważ uczestnictwo w kursie. Jeśli jest taka możliwość, skorzystaj z dofinansowania do kursu językowego u swojego pracodawcy.