Umowa o pracę, umowa-zlecenie – wynagrodzenie brutto i netto
Przed spotkaniem z szefem ustal, ile konkretnie chciałbyś zarabiać. Określ swoją wymarzoną pensję, a podczas rozmowy upewnij się, że zarówno Ty, jak i pracodawca mówicie o jednakowych kwotach. 500 zł podwyżki brutto i 500 zł netto to dwie różne wartości. Obliczysz różnicę, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.
Wynagrodzenie brutto i netto – na czym polega różnica?
Szef nie przyznał podwyżki – co robić?
Podwyżka nie jest pewnikiem. Istnieje wiele powodów, dla których szef może nie spełnić Twoich oczekiwań finansowych, na przykład:
- Nie przygotowałeś się do rozmowy
Poprosiłeś o podwyżkę w przypływie emocji, nie znając swoich oczekiwań i nie analizując warunków panujących na rynku pracy? Aby w przyszłości osiągnąć oczekiwane rezultaty, poświęć czas na sformułowanie rzeczowych argumentów, które mogłyby przekonać pracodawcę.
Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?
- Przedstawiłeś wygórowane oczekiwania
Przyjąłeś bezkompromisową postawę i zażądałeś pensji wyższej np. o 30%, mimo że nie potrafiłeś w przekonujący sposób uargumentować swoich żądań? Wynagrodzenie za pracę powinno być adekwatne do ciężaru obowiązków oraz do Twoich umiejętności i osiągnięć.
- Wybrałeś nieodpowiedni moment na rozmowę o pieniądzach
Poprosiłeś o podwyżkę podczas wyjazdu integracyjnego? A może zatrzymałeś szefa na korytarzu, kiedy spieszył się na spotkanie? Wybór właściwego momentu to połowa sukcesu w negocjacjach finansowych. Zanim przedstawisz swoje oczekiwania, upewnij się, że pracodawca ma dla Ciebie czas.
- Nie wziąłeś pod uwagę interesu firmy
Klęska negocjacyjna może stanowić wynik przedkładania własnego dobra ponad interes firmy. Licz się z odmową, prosząc o podwyżkę wtedy, kiedy pracodawca boryka się z dużymi trudnościami finansowymi. Poczekaj na lepszy moment, gdy widzisz, że przedsiębiorstwo lub branża jest w kryzysie.
- Zastosowałeś szantaż
Informowanie pracodawcy, że odejdziesz, jeśli nie zaoferuje Ci atrakcyjniejszych warunków finansowych, to nieczyste zagranie. Zmień pracę, jeśli czujesz taką potrzebę, ale nie zastępuj rzeczowych argumentów szantażem. Nieuczciwa postawa może stanowić przyczynę poważnego konfliktu.
7 błędów podczas negocjacji z szefem
- Poniosły Cię emocje
Wycisz emocje, kiedy przystępujesz do negocjacji. Tylko takie zachowanie może zapewnić powodzenie. Z drugiej strony, wybuchy gniewu lub próba zastosowania szantażu mogą wynikać z bezsilności i poczucia krzywdy. Rozważ zmianę miejsca zatrudnienia, jeśli uważasz, że dopada Cię wypalenie zawodowe, frustracja i spadek motywacji.