Niebezpieczny zawód – czy kierowca TIR-a pracuje w ciągłym stresie?

Rozłąka z najbliższymi, duża odpowiedzialność, zagrożenia na drodze i ryzyko związane z nocnymi postojami na parkingach – praca kierowcy samochodu ciężarowego nie należy do łatwych. Z drugiej strony, można liczyć na atrakcyjne zarobki. 8600 zł brutto miesięcznie – taka w 2017 r. była mediana płac na stanowisku kierowcy kat. C+E w transporcie międzynarodowym.

Obciążenia w pracy kierowcy

Nieprzyjemna atmosfera, kary porządkowe oraz trudne warunki pracy – to przykładowe niedogodności, na które jest narażony pracownik, niezależnie od branży, profesji czy stanowiska. Kierowcy zawodowi borykają się z dodatkowymi kłopotami wywierającymi wpływ na samopoczucie, motywację i zdrowie. Jednym z istotniejszych obciążeń jest praca w jednej pozycji przez wiele godzin. Długotrwałe siedzenie może powodować problemy z kręgosłupem lub układem sercowo-naczyniowym. Brak ruchu stanowi również jedną z przyczyn otyłości.  

5 największych stresorów w pracy

 

Prowadzenie pojazdu to odpowiedzialne zajęcie. Kierowca przewozi wartościowy ładunek. Wypadek lub kradzież jest równoznaczna z ogromnymi stratami dla firmy transportowej. Źródło stresu stanowią również trudne i niespodziewane sytuacje na drodze, np. wypadek, który powoduje wydłużenie czasu spędzonego w podróży, zachowanie nieostrożnych uczestników ruchu drogowego itd. Choć mogłoby się wydawać, że praca -wykonywana w pozycji siedzącej i niewymagająca intensywnego wysiłku fizycznego - jest lekka, prowadzenie ciężarówki to ogromny wysiłek psychiczny i fizyczny. Z drugiej strony, jeśli kierowca odpoczywa, doskonali umiejętności i wykonuje pracę z pełnym zaangażowaniem, poziom stresu ulega redukcji. Uprawianie sportu i prowadzenie aktywnego trybu życia „po godzinach” pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym.     

Zawód: kierowca tira – zalety i wady

Jak radzić sobie ze stresem?

Odpowiednie przygotowanie do zawodu sprzyja obniżeniu napięcia. Osoba, która jest dobrym kierowcą i świetnie czuje się za kierownicą, potrafi czerpać radość z pracy. Ogromne znaczenie mają również predyspozycje, np. refleks, koncentracja uwagi itp. Regularny odpoczynek to inne, równie skuteczne antidotum na stres, jakiego doświadcza się w życiu zawodowym. Aby czuć się pewniej w trakcie postojów, warto nawiązywać relacje z innymi kierowcami. Można także wyruszać w długie trasy w towarzystwie zmiennika.

Ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce?

5400 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiły przeciętne zarobki kierowcy kat. C (samochód ciężarowy) pracującego w transporcie krajowym. Zdobycie dodatkowych uprawnień, umożliwiających prowadzenie tira z przyczepą, powodowało wzrost przeciętnego wynagrodzenia do poziomu 6200 zł brutto. Kierowcy kat. C+E - wykonujący przewozy w transporcie międzynarodowym - zarabiali przeciętnie 8600 zł brutto miesięcznie. Tak wynika z analizy ok. 360 tys. ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.    

Zarobki kierowcy ciężarówki

Szef i Reszta - Na gapę

Szef też człowiek, więc i rodzinę lubi odwiedzić. Zobaczcie, co na to zatrudniony w firmie kierowca.

Geplaatst door Pracuj.pl op Donderdag 6 september 2018