O co nie wypada zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to często jedyna okazja, by zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Każdemu kandydatowi powinno zatem zależeć na tym, by podczas spotkania z rekruterem wypaść jak najlepiej. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, należy wystrzegać się zadawania pytań, które mogą poddawać w wątpliwość poziom naszej motywacji i zaangażowania.

Możliwość zadawania pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jest wyłącznie przywilejem rekrutera. Kandydat także może, a nawet powinien poruszać istotne dla niego kwestie. Tym sposobem zyska szansę, by przekonać się, czy dana firma rzeczywiście jest miejscem, w którym chce pracować. Warto przygotować sobie listę pytań przed spotkaniem z rekruterem, jednak nie powinny się na niej znaleźć tego typu zagadnienia:

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Działalność i misja firmy

Jeśli nie znasz najważniejszych informacji na temat pracodawcy, który zaprosił Cię na rozmowę, to znaczy, że nie przygotowałeś się do spotkania. Tak najprawdopodobniej zostanie to zinterpretowane przez rekrutera, który może mieć wątpliwości dotyczące poziomu Twojej motywacji i zaangażowania.

2. Równoległa praca

Na współczesnym rynku pracy zdarza się, że pracownik równolegle wykonuje pracę na rzecz kilku różnych firm. Nie można jednak z góry zakładać, że nowy potencjalny pracodawca będzie w stanie przystać na podobny model funkcjonowania i współpracy, szczególnie jeśli oferuje zatrudnienie na pełny etat. Swoje oczekiwania i preferowany system czasu pracy pracodawca najczęściej precyzuje w ogłoszeniu, więc jeśli nie ma w nim informacji, że równoległe zatrudnienie w innej firmie nie jest przeszkodą, lepiej unikać tej kwestii na rozmowie kwalifikacyjnej. 

Już nie musisz bać się pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

3. Urlopy i wolne dni

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien zaprezentować się jako osoba pracowita i gotowa do podejmowania nowych zawodowych wyzwań. Jeśli w trakcie tego spotkania padnie pytanie o to, ile dni wolnych przysługuje w nowej pracy i kiedy będzie można z tego przywileju skorzystać, to rekruter może odnieść wrażenie, że kandydatowi zależy bardziej na własnych korzyściach i przywilejach. Kwestie związane z urlopem reguluje m.in. rodzaj umowy, na podstawie której jest się zatrudnionym, więc warto poczekać z pytaniami o nie do momentu, gdy otrzyma się już ofertę pracy i dopełni formalności związanych z podjęciem zatrudnienia.

4. Opinia rekrutera

Każdy kandydat chciałby jak najszybciej wiedzieć, jak poszła mu rozmowa, ale zadawanie o to pytań jest nieprofesjonalne. Choć stres robi swoje, to należy starać się utrzymać nerwy na wodzy i zaczekać do momentu ogłoszenia oficjalnych wyników rekrutacji na dane stanowisko. 

Wśród wielu osób starających się o nową pracę wątpliwość budzi kwestia, czy pytanie o zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej jest akceptowalne. To, że chcemy wiedzieć, na jaką pensję możemy liczyć, jest jak najbardziej zrozumiałe i nie powinno wzbudzić u rekrutera negatywnych odczuć. Co więcej, pracodawcy często oczekują od potencjalnych pracowników, że ci sami określą swoje oczekiwania finansowe. Warto zatem przed rozmową sprawdzić medianę zarobków na stanowisku, na które się aplikuje. W tym celu można skorzystać z dostępnych narzędzi, np. z porównywarki wynagrodzeń https://zarobki.pracuj.pl/