Czego dowiesz się z artykułu?
• Zanim sprawdzisz, ile powinna wynosić podwyżka – przygotowanie do negocjacji
• Podwyżka – ile procent wzrostu wynagrodzenia zaproponować pracodawcy?
• Podwyżka – o ile procent można prosić, gdy panuje inflacja?
Zanim sprawdzisz, ile powinna wynosić podwyżka – przygotowanie do negocjacji
Nie trzeba zmieniać miejsca zatrudnienia, gdy chce się wynegocjować atrakcyjniejsze zarobki. Dobrze jest porozmawiać z dotychczasowym pracodawcą, powołując się na konkretne argumenty przemawiające za podwyżką. Aby poczuć się pewniej, warto najpierw zmierzyć się z własnymi wątpliwościami.
- Lepiej negocjować wynagrodzenie czy zmienić pracę?
Jeśli praca, którą wykonujesz, daje Ci satysfakcję i pozwala realizować plany zawodowe, nie rezygnuj z niej. Więcej zyskasz, jeśli odważysz się negocjować warunki zatrudnienia.
- Czy podczas rozmowy z szefem mówić o tym, że ukończyłem studia podyplomowe albo kursy potrzebne w pracy?
Dyplom może zagwarantować Ci szersze uprawnienia, co sprawi, że będziesz mógł realizować więcej zadań i przyjąć większą odpowiedzialność. Twoja wiedza może przynieść firmie liczne korzyści.
- Czy wykonywanie dodatkowych obowiązków zapewni mi atrakcyjniejsze wynagrodzenie?
Długotrwała choroba jednego z Twoich współpracowników sprawiła, że musiałeś przejąć część jego spraw? A może wpłynęło na to cięcie etatów związane z ogólną sytuacją ekonomiczną w kraju? Wnioskuj o wyższą pensję, jeśli ten stan ma trwać dłużej. Dzięki temu nie będziesz czuł się wykorzystywany i osiągniesz większą satysfakcję z pracy. Miej jednak na uwadze, że pracodawca nie musi przyznawać Ci wyższego wynagrodzenia i nie zawsze będzie to zależeć od jego złej woli, a np. od pogarszającej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
- Kiedy jest dobry czas na negocjacje?
Kilka razy zdobyłeś tytuł pracownika miesiąca? A może opracowałeś projekt, który otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie branżowym? Daj szefowi możliwość dostrzeżenia Twoich osiągnięć. Sukces zawodowy to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia negocjacji.
- Czy podczas rozmowy z szefem mogę powołać się na zarobki w branży?
Pensje specjalistów zatrudnionych na stanowiskach podobnych do Twojego wzrosły na przestrzeni lat, a Twoje wynagrodzenie w ogóle się nie zmieniło? Przedstaw pracodawcy rzetelne dane rynkowe. Powołując się na konkretne liczby, masz większą szansę na osiągnięcie sukcesu w negocjacjach. Porównanie z innymi osobami na tym samym stanowisku to też dobry punkt wyjścia do decyzji o tym, o ile procent podwyżki prosić.
| Jak przygotować się do rozmowy o pieniądzach
Podwyżka – ile procent wzrostu wynagrodzenia zaproponować pracodawcy?
Zanim zdecydujesz, o ile podwyżki wynagrodzenia będziesz prosić i zaprezentujesz swoje oczekiwania, powinieneś nie tylko sprawdzić poziom pensji innych osób w branży, ale też przygotować się na konkretne scenariusze, według których może potoczyć się rozmowa.
Przystępując do negocjacji, warto wiedzieć, jaka jest minimalna kwota, która by Cię satysfakcjonowała, i maksymalna, jaką możesz uzyskać. O ile procent podwyżki wynagrodzenia prosić? Bezpiecznym rozwiązaniem jest wnioskowanie o 10-procentowy wzrost pensji. Aby uzasadnić swoje stanowisko, warto zaprezentować swoje osiągniecia, np. zobrazować wzrost sprzedaży na konkretnych wykresach.
Ważne, żeby przedstawić pracodawcy konkretne oczekiwania, zostawiając pole do negocjacji. W ten sposób zachęcisz szefa do tego, by zaangażował się w rozmowę i odniósł się do Twojej sugestii. Upewnij się, że propozycja jest adekwatna do Twoich kwalifikacji i osiągnięć, a także do możliwości finansowych firmy. Nie warto ubiegać się o wyższą pensję, gdy przedsiębiorstwo zmaga się z dużymi problemami finansowymi. W takiej sytuacji lepiej poczekać na lepszy moment lub znaleźć inne miejsce zatrudnienia.
| Jak umotywować wniosek o podwyżkę?
Podwyżka – o ile procent można prosić, gdy panuje inflacja?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak podejść do kwestii negocjowania wynagrodzenia w obecnej sytuacji rynkowej. Czy każdemu należy się podwyżka? O ile prosić szefa, gdy panuje inflacja i kryzys gospodarczy?
Okazuje się, że podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkowa. W Kodeksie pracy nie ma żadnego zapisu, który nakazywałby pracodawcom waloryzację wynagrodzeń, gdy wartość pieniądza spada. Trzeba zatem pamiętać, że to, czy dostaniesz podwyżkę wynagrodzenia i o ile procent pensja będzie wyższa, zależy tylko od pracodawcy. W czasie kryzysu warto więc podejść do negocjacji na takich samych zasadach, jak przed nim.
Podwyżka brutto – ile to netto
? Jeśli udało Ci się wynegocjować wyższe wynagrodzenie i zastanawiasz się, ile teraz będziesz zarabiać „na rękę”, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl. A jeżeli rozmowa z szefem dopiero przed Tobą, powodzenia! Z pewnością warto zawalczyć o odpowiednie wynagrodzenie – szczególnie, gdy wszystko wokół drożeje.