Oczami studentów: w pracy najważniejsze są zarobki, rozwój i atmosfera

Studia są ważne, ale nie kluczowe dla rozwoju kariery. Dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie, dlatego - zdaniem studentów - zdecydowanie warto uczestniczyć w praktykach i stażach. Ponad połowa żaków szuka pełnoetatowej pracy. Takie wnioski płyną z raportu Pracuj.pl „Studenci i absolwenci o rynku pracy”.  

Czy studia przygotowują do pracy?

32% uczestników badania uznało, że studia dobrze przygotowują do pracy zawodowej. Co ciekawe, tyle samo osób zaprzeczyło tej tezie, a 36% pytanych nie zajęło jednoznacznego stanowiska. Odpowiedzi na pytanie o to, czy studia są potrzebne, żeby znaleźć dobrą pracę, również nie były jednomyślne. 37% ankietowanych uznało, że wyższe wykształcenie ułatwia poszukiwania, a 33% stwierdziło, że studia nie wpływają na znalezienie atrakcyjnej pracy. Niemal jedna trzecia (30%) nie opowiedziała się za żadną z opcji.  

Gdzie można pracować po filozofii?

Korzyści płynące z praktyk i staży

Studenci i absolwenci nie mieli wątpliwości, oceniając znaczenie praktyk i staży. Aż 82% osób, które korzystały z takich form rozwoju, uznało to za wartościowe doświadczenie. 61% ankietowanych stwierdziło, że praktyka lub staż dobrze przygotowały ich do pracy. 63% uczestników badania przyznało, że jako stażyści / praktykanci nauczyli się funkcjonowania w firmie, a 57% badanych zadeklarowało, że uczestnictwo w stażu / praktykach umożliwiło im zdobycie konkretnych umiejętności twardych. Wśród osób wypełniających ankiety znaleźli się również niezadowoleni. 28% ankietowanych narzekało na nudne i powtarzalne zadania.

Korzyści, jakie przynosi staż lub praktyka, zależą nie tylko od pracodawcy, ale również od Twojego zaangażowania.    

Staż w firmie – czego możesz się nauczyć?

Motywatory i profil idealnego pracodawcy

Uczestnicy badania Pracuj.pl zostali zapytani również o to, co ma dla nich największe znaczenie w pracy. 67% wskazało na zarobki, 59% - na możliwości rozwoju, a 58% - na atmosferę. Poczucie bycia docenianym przez przełożonego – to miało największe znaczenie dla jednej trzeciej (33%) ankietowanych. Co, zdaniem studentów i absolwentów, cechuje idealnego pracodawcę? Uczestnicy badania wskazywali głównie na aspekty, takie jak:

  • możliwości rozwoju, np. szkolenia (77%),
  • możliwość awansu (65%),
  • zachęcanie do samodzielności (34%).

Czy młodzi ludzie chcą pracować dorywczo?

W ankiecie pojawiło się także pytanie: „Jakiej pracy szukałbyś na Pracuj.pl?”. 73% badanych zadeklarowało chęć szukania pierwszej „poważnej” pracy. 59% ankietowanych chciałoby znaleźć zajęcie sprzyjające rozwijaniu umiejętności, a 40% zainteresowałoby się ofertami praktyk i staży. Zajęcia dorywcze i sezonowe cieszyłyby się najmniejszą popularnością – chęć poszukiwania takich ogłoszeń wyraziło 26% badanych.  

W trzecim kwartale 2018 r. użytkownicy serwisu Pracuj.pl wypełniali ankiety, w których określali m.in. swój stosunek do studiów oraz perspektyw i oczekiwań zawodowych. Wśród 145 ankietowanych znalazły się osoby zatrudnione (60%), studenci (82%) oraz absolwenci szkół wyższych (18%).   

Student a umowa-zlecenie

Zleceniobiorca, który się uczy i nie ukończył 26. roku życia, nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To sprawia, że jego wynagrodzenie „na rękę” jest wyższe. Umowa-zlecenie student netto – skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl i sprawdź, ile zarobisz.