Od czego zależą zarobki specjalisty ds. sprzedaży?

Pozyskiwanie klientów, negocjowanie warunków umów oraz analizowanie skuteczności prowadzonych działań marketingowych – to przykładowe obowiązki specjalisty ds. sprzedaży. W 2017 r. wynagrodzenie osób zajmujących to stanowisko wahało się w zależności od branży. Przeciętne zarobki w IT wynosiły 4500 zł brutto, a w motoryzacji – 5700 zł brutto.

Specjalista ds. sprzedaży – obowiązki i kwalifikacje

Osoba zatrudniona na stanowisku ds. sprzedaży pracuje samodzielnie, choć pod nadzorem. Swoje obowiązki wykonuje w biurze, ale uczestniczy również w spotkaniach z klientami, które odbywają się w restauracjach lub w siedzibach potencjalnych kontrahentów. Ze względu na specyfikę zadań godziny pracy często są elastyczne.

Elastyczny czas pracy – fakty i mity

Do zadań specjalisty ds. sprzedaży należy m.in.:

 • pozyskiwanie i obsługa klientów,
 • prowadzenie negocjacji,
 • budowanie i podtrzymywanie relacji z partnerami biznesowymi,
 • badanie rynku i analizowanie ofert firm konkurencyjnych,
 • realizowanie norm sprzedażowych,
 • przygotowywanie analiz i prognoz sprzedażowych,
 • rozpatrywanie reklamacji.

Praca na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży wymaga wysokich kwalifikacji. Oprócz umiejętności sprzedażowych i interpersonalnych oraz wysokiej kultury osobistej liczą się również kompetencje miękkie, np. odporność na stres, dobra organizacja pracy, zaangażowanie i samodzielność.

Zarobki w sprzedaży

Czynniki, które wpływają na wysokość wynagrodzenia, to m.in. doświadczenie zawodowe oraz wielkość i lokalizacja firmy. Duże znaczenie ma również stanowisko i branża. Specjalizacje, w ramach których działają handlowcy, to m.in.:

 • Usługi profesjonalne – 4400 zł brutto

Informatyka, PR, doradztwo podatkowe, inżynieria – to przykładowe obszary, w których świadczy się usługi profesjonalne. Ich zakres jest szeroki, dlatego ta grupa specjalistów cechuje się różnorodnością.  

 • Artykuły przemysłowe /AGD / RTV – 4400 zł brutto

Pralki, maszyny do szycia, komputery, odzież, tekstylia, zabawki czy artykuły biurowe – m.in. takie produkty są zaliczane do artykułów przemysłowych. Asortyment konkretnej firmy może być węższy lub szerszy.  

 • Inżynieria / technika / produkcja – 4500 zł brutto

Osoba specjalizująca się w tej dziedzinie musi posiadać wiedzę na temat maszyn stosowanych np. do wytwarzania przedmiotów określonego rodzaju.

 • IT / Telekomunikacja – 4500 zł brutto

Specjalista ds. sprzedaży, który działa w branży IT, sprzedaje m.in. systemy teleinformatyczne, dzięki którym można np. bezpiecznie przechowywać i przetwarzać dane w firmie.  

 • Motoryzacja / transport – 5700 zł brutto

Handel samochodami określonej marki wymaga nie tylko umiejętności sprzedażowych. Liczy się również wiedza na temat motoryzacji.  

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Dobrze, żeby osoba odpowiedzialna za sprzedaż artykułów lub usług określonego rodzaju posiadała przygotowanie teoretyczne. Wykształcenie farmaceutyczne ułatwia efektywne sprzedawanie leków, a techniczne – maszyn lub urządzeń.