Od czego zależy wysokość wynagrodzenia netto przy umowie-zleceniu?

Wynagrodzenie „na rękę” - uzyskiwane przez osobę pracującą na podstawie umowy-zlecenia - może różnić się w zależności od tego, czy podlega się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Na wysokość płacy wpływają też inne czynniki, na przykład to, czy zlecenie stanowi jedyny, czy kolejny tytuł do ubezpieczeń społecznych.   

Wysokość stawki godzinowej zleceniobiorcy najczęściej podaje się jako wartość brutto. O wymiarze kwoty, którą otrzymasz, decydują czynniki, takie jak:    

  • Tytuły do ubezpieczeń

Osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Zlecenie nie zawsze stanowi jedyny tytuł do ubezpieczeń. Jako zleceniobiorca możesz wykonywać obowiązki także na podstawie umowy o pracę lub kolejnej umowy-zlecenia. W takiej sytuacji występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń. Wysokość składek zależy m.in. od uzyskiwanego wynagrodzenia oraz rodzaju kolejnej umowy. Zasady podlegania ubezpieczeniom wynikają z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  • Status studenta

Twoje wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu umowy-zlecenia nie jest pomniejszane o składki ZUS, jeśli masz mniej niż 26 lat i posiadasz status osoby uczącej się. W takiej sytuacji jedyną różnicę pomiędzy płacą brutto i netto stanowi zaliczka na podatek dochodowy. Jako student otrzymujesz wyższą płacę netto, ale nie możesz zgłosić się do ubezpieczeń, nawet dobrowolnie. To oznacza, że nie gromadzisz środków, które wpływają na wysokość Twojej emerytury i nie możesz korzystać z płatnego zwolnienia chorobowego.

Zatrudnienie studenta a umowa zlecenie

  • Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego nabywasz dzięki opłacaniu składki chorobowej przez co najmniej 90 dni. Jej wysokość to 2,45% pensji brutto. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego pozwala również pobierać zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. W tym przypadku nie obowiązuje 90-dniowy okres wyczekiwania. Ważne, by umowa obowiązywała w dniu porodu. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS i przysługuje przez 52 tygodnie, czyli przez okres odpowiadający wymiarowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Aby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, należy obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, a także za pośrednictwem zleceniodawcy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.   

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – co daje?

Zleceniodawca, który jest płatnikiem, odpowiada za to, by część Twojego wynagrodzenia brutto trafiła do urzędu skarbowego i/lub ZUS.

Wyliczanie umowy-zlecenia – kalkulator brutto-netto

Kwestia ubezpieczeń społecznych w przypadku umów cywilnoprawnych została objaśniona w poradniku wydanym przez ZUS. Aby sprawdzić wysokość składek, skorzystaj z zaawansowanego kalkulatora wynagrodzeń. Dowiesz się na przykład, ile zarobisz jako student, który nie ukończył 26. roku życia, a także jaka będzie wysokość Twojego wynagrodzenia „na rękę”, jeśli pracujesz na podstawie kilku umów-zleceń.