Uczucie, że wykonujesz ciężką pracę, a w zamian otrzymujesz niewiele, odbiera chęć do realizowania zadań. Finansowy i pozafinansowy wymiar zatrudnienia wpływa na poziom zadowolenia z pracy, ale uzyskanie wymarzonych warunków zatrudnienia nie zawsze jest proste. Na swojej drodze zawodowej możesz stanąć w obliczu różnych problemów i dylematów, które zadziałają demotywująco:
- Lubisz swoją pracę i współpracowników, ale czujesz, że otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie.
Ważne, by pensja była adekwatna do Twoich kwalifikacji, zaangażowania i efektywności. Przygotuj się do negocjacji i uzyskaj satysfakcjonujące warunki finansowe na początku zatrudnienia. Sposób obliczania wynagrodzenia może motywować do podejmowania wysiłku. Jeśli pracujesz na akord lub otrzymujesz prowizję od sprzedaży, zyskujesz dodatkową motywację do realizacji celów produkcyjnych lub sprzedażowych – w zależności od tego, na jakim stanowisku pracujesz.
6 form wynagradzania pracowników
Aż 79% uczestników badania Pracuj.pl „Benefity oczami pracowników” uznało podwyżkę za najatrakcyjniejszą formę gratyfikacji. Gdy pracodawca przyznaje Ci wyższą pensję, czujesz się doceniony. Widzisz, że Twoje zaangażowanie przynosi wymierne skutki. Nie bój się rozmawiać o pieniądzach.
- Jesteś zadowolony z wynagrodzenia, ale atmosfera i styl zarządzania pozostawiają wiele do życzenia.
Angażowanie się w życie zawodowe daje radość także wtedy, gdy pracujesz z ludźmi, którzy Cię inspirują, wspierają i motywują. Niezdrowa konkurencja podnosi poziom stresu i utrudnia koncentrację. Postawa szefa również ma znaczenie. Jeśli pracodawca traktuje Cię z szacunkiem, jest otwarty na to, co mówisz, a przy tym zachowuje się profesjonalnie, możesz rozwijać swój potencjał i wpływać na kierunek rozwoju firmy. Jeśli sytuacja się nie zmienia, nie udaje się poprawić relacji w zespole, atmosfera coraz gorzej na Ciebie wpływa i zupełnie odbiera motywację do działania – warto pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia.
- Nie masz szans na awans i przestałeś widzieć sens swoich działań.
Zyskujesz energię do zdobywania nowych umiejętności także wtedy, gdy pracodawca w przejrzysty sposób określa kryteria awansu. Ciężka praca sprawia radość, kiedy uwieńczeniem Twoich wysiłków jest objęcie wyższego stanowiska.
Stwórz ścieżkę kariery zawodowej w 6 krokach
- Masz poczucie, że pracodawca nie dba o Twój komfort.
Praca, którą wykonujesz, nie powinna być karą. Ważne, żebyś czerpał radość z tego, czym zajmujesz się zawodowo. Krótszy dzień pracy przed świętami, kilka ponadwymiarowych dni płatnego urlopu, sprzęt usprawniający pracę i podnoszący komfort działania – takie gesty ze strony pracodawcy sprzyjają oszczędzaniu energii.
Inne udogodnienia, o które warto się ubiegać, to np. pokój rekreacyjny lub obiady finansowane przez pracodawcę.