Open space – 4 porady, jak pracować efektywnie

Open space jako środowisko pracy ma swoje wady i zalety. To, czy uda nam się przyzwyczaić do wykonywania obowiązków w otwartej przestrzeni biura i realizować swoje zadania terminowo i rzetelnie, zależy nie tylko od naszego temperamentu, ale też od aranżacji przestrzeni i charakteru wykonywanej pracy.
  • Znajdź sposób, by się wyciszyć i skoncentrować

Nawet ekstrawertycy, którzy z natury są bardziej towarzyscy i najlepiej czują się i funkcjonują w towarzystwie innych ludzi, w pracy potrzebują odpowiednich warunków, by się skupić i skoncentrować na konkretnym zadaniu. W przestrzeni, jaką jest open space, trudno o całkowitą ciszę, ale istnieją sposoby na to, by odciąć się od otoczenia. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą słuchawki. Te najbardziej profesjonalne potrafią stłumić każdy hałas dobiegający z zewnątrz. Oczywiście zbyt częste korzystanie z słuchawek może być postrzegane jako próba wyizolowania się z grupy, więc należy ich używać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. 

4 sposoby, aby Twoja praca była bardziej efektywna

  • Korzystaj z chillout roomów 

Gdy nadmiar bodźców staje się obezwładniający i uniemożliwia skupienie się nawet na najprostszym zadaniu, rozwiązaniem problemu może okazać się przeniesienie się z pracą do chillout roomu lub innego, wyznaczonego pomieszczenia, w którym panuje cisza i spokój. Można tam pracować samodzielnie lub w małych grupach i skoncentrować się na wykonaniu określonego planu. Coraz więcej pracodawców dostrzega potrzebę wydzielenia specjalnej przestrzeni, gdzie warunki pracy są bardziej kameralne. Choć open space sprzyja kreatywności i zacieśnianiu więzi między współpracownikami, to chwila oddechu od zgiełku przydaje się każdemu.

  • Inicjuj pracę zadaniową

W założeniu praca w otwartej przestrzeni ma sprzyjać sprawniejszej wymianie myśli, doświadczeń i informacji. Rzeczywistość potrafi jednak wyglądać zgoła inaczej, dlatego aby zadbać o maksimum efektywności, warto promować pracę w mniejszych podgrupach, których członkowie mają wiedzę niezbędną do wykonania konkretnego zadania. Premia w pracy w dużej mierze zależy od tego, czy uda się zrealizować założenia i plany opracowane przez przełożonych. Aby móc liczyć na tę formę dodatkowego wynagrodzenia, trzeba zatem wykazać się systematycznością i umiejętnością sprawnej organizacji.

Jakie będą biura przyszłości? Sprawdź 4 najważniejsze trendy

  • Dbaj o odpoczynek

W dużych przedsiębiorstwach i korporacjach dba się o to, by pracownicy w czasie przerw mogli robić ciekawsze rzeczy, niż tylko zjeść śniadanie czy lunch i napić się kawy. Pokoje rozrywek na stałe wpisały się w krajobraz firmowych biurowców, bo nic równie dobrze nie wpływa na poprawę efektywności, jak możliwość oderwania myśli od pracy i zrelaksowania się podczas zajęć jogi, gry na konsoli czy słuchania kojącej muzyki w przyjaznej, kameralnej przestrzeni.